İkiz Gebelik Anne İçin Ne İfade Eder?

İkiz Gebelik Anne İçin Ne İfade Eder?

İkiz gebelik normal gebeliğe göre tamı tamına iki kat daha fazla önem arz etmektedir. Kişisel özel bakımlar, beslenme programları ve kilo alımına daha fazla dikkat ikiz gebelik esnasında çok önemlidir. Bu içeriğimiz ile birlikte ikiz gebelik esnasında sizleri neyin beklediğini öğrenebilir ve daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

İkiz gebe olduğunuzu öğrenseniz veya üçüz gebe olduğunuzu öğrenseniz ne kadar şaşırırsınız?

Kadınların pek çoğu ikiz gebe veya üçüz gebe kaldığını öğrendiğinde çok şaşırabilmektedir. Ancak bu çok doğal bir süreçtir ve aslında o kadar çok şaşırmaya veya dehşete düşmeye gerek yoktur. İkiz veya üçüz gebelik aslında dünyanın en mutlu günleri olabilir. Ancak manevi boyutu yerine biraz da fiziki boyutundan bahsedelim. Yaşınız ilerledikçe hormonel değişimler söz konusu olacak ve vitro döllenme ile beraber ikiz veya üçüz gebe kalma ihtimaliniz artacak. Ancak henüz genç iken ikiz veya çoğul gebe olduğunuzu öğrendiyseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Bu çok güzel bir evrim süreci ve aslında ilerleyen yaş yerine şimdi gerçekleşen ve rahat sürecek olan bir gebelik türüdür.

İkiz Gebelik Nasıl Oluşmaktadır?

İkiz türlerinde en yaygın olanı çift yumurta ikizleridir. Bu tür ikizlerin iki ayrı yumurta tarafından döllenmesi sonucu oluştuğu bilinmektedir. Çift yumurta ikizleri için her şey ayrıdır su keseleri, plasentaları ayrıdır. Çift yumurta ikizleri bir kız bir erkek, bir erkek bir erkek, bir kız bir kız şeklinde doğabilmektedir. Genetik olarak ayrı yapılara sahiptirler ve genellikle çok az birbirlerine benzerler.

Tek yumurta ikizlerinde ise durum çok daha farklıdır. Tek yumurtanın döllenme sonrasında fetüs yaparak ikiye bölünmesi ve gelişmesi sonucu oluşmaktadır. Tek yumurta olmaları ve iki ayrı fetüs olmalarına rağmen ayrı ayrı su keseleri vardır. Tek bir plasenta üzerinde yetişirler ve genetik yapıdan birbirlerine çok benzerler. Karakteristik özellikleri, fiziki özellikleri, cinsiyetleri her zaman aynıdır. Ancak nadiren ve çok düşük olasılıkla tek yumurta ikizlerinin birbirinden ayrı iki insan olabilmesi görülmüştür. Yazının devamı Bakım sayfasındadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.