İkinci Dünya Savaşı’nın En Önemli 9 Adamı

Yirminci Yüzyılın zorlu siyasi koşulları, çok önemli siyasetçi ve askerlerin ortaya çıkmasına neden olmuş, neredeyse hepsinin hayatı kitaplaştırılmıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı dönemi, etkilerini bugün bile hissettiğimiz kişiliklere ev sahipliği yapmıştır. Gelin bu tarihe damgasını 9 önemli adama yakından göz atalım;

1.Adolf Hitler

İkinci Dünya Savaşının mimarı Hitler, 1889 yılında Avusturya’da doğmuştur. Tarihsel bilgi değerini taşıyacak ilk vukuatı 1. Dünya Savaşında onbaşılık yapmasıdır. Savaşın kaybedilmesi üzerine derin bir üzüntü duymuş ve hayatını “Nasyonal Sosyalizme” adamıştır. 1933 yılında Şansölye olur ve 1939 yılında savaşı başlatır. 2. Dünya Savaşını kaybettiğini anlayınca 1945 yılında intihar etmiştir.

2.Winston Churchill

1874 yılında doğmuş, Birleşik Krallığın unutulmaz lideri. 1915 yılında Çanakkale’yi geçip İstanbul’u işgal edebileceğini düşünmüştü. İşler planlandığı gibi gitmediğinde siyaset kariyerinde düşüş yaşadı. Ancak yıldızının tekrar parlaması 1940 yılında başbakanlığa getirilmesiyle başlar. Almanların tüm Avrupa’yı ele geçirme korkusu üzerine komutayı eline alır ve 5 yıl sonra savaştan galip olarak çıkar.

3.Josef Stalin

Sovyetler Birliği Bakanlar Kurulunun başına 1941 yılında geçer. Marksist ideolojinin en büyük savunucularından biridir. Adolf Hitler’le birlikte Avrupa’yı işgal planları yaparken, Hitler tarafından ihanete uğrar. Ancak Moskova’nın 12 km yakınına kadar gelmiş Almanları püskürtmeyi başarır. Almanların bu ilerleyişini durdurduktan sonra devamlı olarak ilerler. Nihayet 1945’te Berlin’i ele geçirmeyi başarır ve sosyalizm tarihinin en büyük kahramanlarından biri olarak hatırlanır.

4.Benito Mussolini

İtalyan faşizminin kurucusu ve Ulusal Faşist Parti’nin lideridir. İtalya’yı Almanya’nın yanında savaşa soktu. Ordusu savaşın ilk aylarında etkili olsa da ilerleyen yıllarda varlık gösteremez. Miğfer devletler savaşı kaybettiğinde, İtalya’nın farklı siyasi grupları tarafından öldürüldü.

5.Eisenhower

Kendisi Alman asıllı olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nde generaldir.  Savaş sırasında müttefik orduları Başkomutanıdır. Fransa’nın Normandiya kıyılarında bir çıkartma harekatı planlar ve bu harekat, Almanya’nın sonunu hazırlar. Savaşta gösterdiği başarılar sayesinde kariyerinde önemli bir gelişme kaydeder. 1953 yılında ise ABD’nin Devlet başkanı olur.

6.MacArthur

26 Ocak 1880 yılında doğmuş, askeri okullarda eğitim görmüş ve devamında General rütbesine erişmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin pasifik cephesinden sorumludur. Pasifik cephesinde Japonya’ya karşı gösterdiği başarılarla dikkat çeker ve savaş sonrası “Müttefik işgal kuvvetleri komutanı” olarak Japonya’yı yönetir. Yine devamında Kore Savaşı patlak verir ve bu kez Birleşmiş Milletler askerlerinin komutanı olur.

7.Georgi Jukov

Kızıl Ordu’nun en büyük komutanlarından biridir. Özellikle Stalingrad’da Almanlara karşı büyük bir direniş göstermiş, doğu cephesinin kaderini değiştirmiştir. Hatta tek otorite olarak kabul edilen Stalin’in bile, Jukov’un başarısını kıskandığından ve kendisine rakip olmasından çok endişe duyduğundan bahsedilir.

8.Erwin Rommel

Nam-ı değer çöl tilkisi. Bir Nazi Subayı olmasına rağmen Müttefik subaylarının bile saygı duyduğu mareşaldir. Çok kısıtlı kaynaklara sahip olmasına rağmen İngiliz birliklerini Afrika’da büyük bir hezimete uğratır. Savaşın en kızıştığı dönemlerde Hitler’e başarısız bir suikast girişimi olur ve Hitler, Rommel dahil birçok tecrübeli komutanından şüphe duyar. Hitler, Rommeli idam etmez ancak intihar etmesi karşılığında ailesini koruyacağını vadeder. Başka bir çaresinin olduğunu düşünmeyen Rommel, 1944 yılında intihar eder.

9.Bernard Montgomery

İkinci dünya savaşında Britanya generali olarak görev yapmıştır. İngiltere hükümeti kendisini ilk olarak Afrika cephesine göndermiş, burada Müttefik ordularının büyüklüğü sayesinde bir zafer kazanmıştır. Savaşın son iki yılına girerken Normandiya çıkartmasını yönetmiş ve burada da başarılı olmuştur. Savaştan sonra ise Batı Avrupa Birliği Komutanları Komitesi Başkanı olarak atanmış, 1958 yılına kadar görev yapmıştır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.