İban Ne Demek?

Son yıllarda ülkemizde olduğu kadar, çeşitli Avrupa ve Asya ülkelerinde de aktif olarak bankalar hizmet vermektedir. Kişilere kredi ya da ödeme sırasında farklı avantajlara yer vermekte olan bankalar, iban numaraları sayesinde, hayatın kolaylaştırılması yönünde olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır. International Bank Account Number kelimelerini kısaltması olarak bilinen iban, farklı markalar ile hizmet sunan bankaların, müşterilerine özel olarak sundukları uluslararası ortamdaki hesap numaraları olarak açıklanabilmektedir.

İban Numarası Nerede Yazar?

Özellikle alışveriş sitelerinden alışveriş yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ihtiyaç duyulan iban numarası nerede yazar soruları ile de sıkça karşılaşmaktadır. Bahsedilen soru için öncelikle numaraların hesap ya da kredi kartlarının üzerinde yazmadığı bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Güvenlik amacı ile kartlar üzerinde yer almayan iban numaraları, kredi kartlarının üzerinde görülen numaralardan farklı olmaktadır. Kredi kartlarının üzerinin ön kısmında yer alan numaralar, 16 haneden oluşmaktadır. Bahsedilen iban numarası ise ülkemizde 26 haneden oluşmaktadır.

İban No Nasıl Öğrenilir?

Çalışan bireylerin maaşlarının yatırılması ya da uzak bölgelerde yaşayan kişilere borç veya yardım edebilmek adına para gönderilme işleminin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan iban no nasıl öğrenilir sorularının oluşmasına da neden olmaktadır. Öncelikle iban numaranızı öğrenebilmek adına, ilgili bankanızın resmi internet sitenizden yardım alabilmenizin mümkün olduğunun bilgisi verilmektedir. Ülkelerde farklı uzunluklarda oluşan iban numarası ise en fazla 34 haneden oluşmaktadır. Banka şubenize giderek öğrenebilecek olduğunuz iban numarasını ayrıca çağrı merkezi ya da site üzerinden sorgulama yaparak öğrenmeniz mümkündür.

İban Numarası İle Ne Yapılır?

Türkiye’de yaşayan ve T.C. vatandaşı olan kişilere verilen kimliklerde, kimlik numaraları bulunmaktadır. Aynı durum kredi kartı ya da hesap kartları içinde geçerli olmakta ve kişilere verilen kartlar için iban numaraları sunulmaktadır. Para çekmek, para yatırmak, fatura ödemek gibi cevapların verilebilecek olduğu iban numarası ile ne yapılır sorusuna aynı zamanda alışveriş yapmak cevabı da verilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.