Hülle Nedir?

Hülle nedir: Eşinden üç kez boşanmış olan bir kadının, boşayan eşiyle tekrar evlenmesi için, kendisini boşaması şartıyla ikinci bir erkekle süreli olarak evlendirilmesine hülle denilir. İslamiyet’ten önceki devirlerde evlenme ve boşanma sayısıyla ilgili herhangi bir kısıtlama olmazken, İslamiyet’le beraber indirilen ayetlerde erkeğin boşama hakkı üç olarak sınırlandırılmıştır. Ayrıca 3. boşanmadan sonra kadının farklı bir erkekle evlendikten sonra boşanma gerçekleşmeden eski eşiyle evlenemeyeceğini belirtilmiştir.

Hülle Yapan Var mı?

3 talakla boşanan kadının eski eşiyle yeniden evlenebilmesi için farklı bir erkekle evlenmesi gerekir. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. İlk olarak evliliği bir kural haline getiren ayetlere göre, bu süreç sadece nikah yaptıktan hemen sonra boşanmak şeklinde değildir. Fiili yani tam bir evlilik yapılması zorunludur. Sonuç olarak kadının yeni evlilik sürecinde cinsel ilişkiye girmesi de bir nevi zorunluluk taşımaktadır.

Hülle şartlarından biri de süredir. İslam dinine göre evliliğin herhangi bir süresi bulunmamaktadır. Yani süre şartıyla yapılan evlilikler İslam dinine göre haramdır. Cinsel ilişki konusunda ise şart olmadığını savunan bazı alimler de bulunmaktadır. Şii alimleri başta olmak üzere Bişr B. Gıyas El-Merisi ve Said B. Müseyyen gibi alimler, Hülle’de cinsel ilişkinin şart olmadığını savunsa da İslam alimlerinin birçoğu bu duruma karşı çıkmıştır.

İslam’da Hülle haram mıdır şeklinde yapılan çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Mezhepler Hülle’nin dinen haram olduğunu savunmuştur. Bazı alimler ise bu amaçla evlilikleri dinen günah saymış ancak niyetin açığa vurulmadığı sürece hukuken geçerli olduğunu söylemiştir.

Hülle Ayeti

Hz. Muhammed, Hülle olarak adlandırılan ve boşanmış bir kadını anlaşmayla alarak tekrar boşayan kişileri lanetlemiştir. Bakara Suresi’nin 230. ayetinde Hülle ile ilgili kesin bir tabir bulunmaktadır. Bu tabire göre kocanın eşini 3. defa boşaması halinde, kadının farklı bir erkekle evlenip boşanmadığı sürece, ilk kocasına helal olmadığı bildirilmiştir. Fakat ikinci kocanın kadını kendi rızasıyla boşaması durumunda, kadın ve ilk eşinin Allah’ın kurallarına göre evliliğe devam edeceğine inanmaları durumunda tekrar nikah yapmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.