Hipnoz Nedir?

Yetişkin bir bireyin en azından bir kez de olsa duymuş olduğu hipnoz her ne kadar uyku hali olarak bilinmiş olsa da tam olarak farklı tanımlanmaktadır. Yunanca kelime olma özelliğini taşıyan hipnoz, uyumak anlamına gelse de uyku hali ile uyanıklık arasında olma durumudur. Psikoloji alanında kişilerde tedavi amacı ile bilinçli olarak uygulanmakta olan hipnoz, kişinin terapi anında etrafında olan durumun farkında olmasını sağlayan uygulamadır.

Hipnoz Hangi Alanlarda Kullanılır?

İlk zamanlarda kişisel gelişim sırasında daha doğru davranışlar sergilenebilmesi amacı ile kullanılan hipnoz tedavisi, son yıllarda geniş amaçlar için farklı alanlarda kullanmaya başlanmıştır. Özellikle televizyon dizilerinde ve filmlerde de sürekli olarak işlenen tedavi için hipnoz hangi alanlarda kullanılır konusu da ciddi anlamda merak konusu olmaya başlamıştır.

Psikiyatri ve tıp alanında tedavi ya da tespit amaçlı kullanılabilen yöntem zararlı alışkanlıklardan birisi olan sigara bağımlılığı için kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra kişilerde görülen kekemelik, obezite, yemek düzensizliği, panik atak, cinsel davranış sorunları, ağrılar ve tikler için yaygın olarak tercih edilen yöntemlerden birisidir.

Hipnoz Kaç Seans Yapılır?

Farklı hastalık ve sorunlardan şikâyetçi olan kişiler, hipnoz yöntemini denemek istemekte ve buna göre uzman kişilere başvurmaktadır. Ancak tedavilerin nasıl yapıldığı ve kaç seans sürdüğünü bilmeyen kişiler, hipnoz kaç seans yapılır sorusunu merak etmektedir.

Öncelikle hipnozun kimlere uygulanacağı ve ne amaçlar gerçekleştirileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Uyku bozukluğu olan, özgüven eksikliği yaşayan, gece altını ıslatan, gün içerisinde aşırı sinirli olan ya da farklı bir işi öğrenmeye isteksiz olan gibi çok sayıda farklı sorunlu kişilere uygulanabilen hipnozun, seans sayıları da bahsedilen durumlara göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak tedavileri için öngörülen seans 5 ile 7 seans arasıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.