Hercai Ne Demek?

hercai nedir

Hercai ne demek? sorusu kısa süre öncesine kadar pekte merak konusu değildi. Nitekim hercai sözcüğü pekte bilinen, duyulan bir sözcük değildi. Ancak televizyon ekranlarına yansıyan ve hercai adıyla izleyicilere sunulan bir dizi bu sözcük hakkında ki merakları pekiştirdi.

TDK’ya Göre Hercai Ne Demek?

Türk Dil Kurumu kayıtların da Hercai sözcüğünün manası olarak hiç bir konuda kararlılığı, devamlılığı olmayan, başladığı bir işi sonuna değin devam ettiremeyen kimse tanımlaması yapılmıştır. Hercai sözcüğünün eş anlamlısı olarak da gelgeç ve yeltek sözcükleri işaret edilmiştir.

Bunun yanında hercai sözcüğü aşkta devamlılığı olmayan, vefasız kimseler içinde kullanılmaktadır. Hercai menekşesi olarak anılan bir de çiçek bulunmaktadır.

Hercai Menekşesi

Hercai menekşesi, menekşegiller familyasının bir üyesidir. Sarı, kırmızı, turuncu, kızıl gibi birçok renkte karşımıza çıkabilir. Çiçek açan kısımlarının toplanması, kurutulması ve kaynar suda karıştırılarak içilmesi mümkündür. İdrar sökücü, kanı temizleyen, egzama ve sivilce gibi istenmeyen cilt rahatsızlıklarının iyileşmesinde olumlu etkileri olan bir bitkidir.

Hercai kelimesi Farsça kökenli bir kelime olmasından ötürü dilimizde ve halk arasında pek sık kullanılmamaktadır.

Hercai Çiçeğinin Hikayesi?

Yıllar yıllar önce birbirini çok seven iki çiçek baharda açmak yerine birlikte kışın açma kararı almışlar. Bunun nedeni de erkek olan çiçeğin baharda açtığında etrafına saçtığı ilgi çekici güzelliğinden dolayı dişi olan çiçeği kıskanmasıymış. İki çiçekte birbirine söz vermiş. Erkek çiçek kışın gelmesini ve sevdiğine kavuşmayı iple çekiyormuş ve bu özlemin sona ereceği gün gelip çattığında karı delerek gün yüzüne çıkmış. Etrafına bakınmış ve gözleri özlemini çektiği sevdiğini aramış. Lakin bu arayışın boşuna olduğunu zamanla anlamış ve boynunu bükmüş. Sevdiği ona sadık kalamamış.

Bu hikayedeki kışın sevdiğini arayan çiçek kardelen olarak bilinirken. Verdiği sözü tutmayarak sevdiğini yüz üstü bırakan diğer çiçekte hercai çiçeği olarak anılmış.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.