Hayy’ dan Gelen Hu’ ya Gider Atasözünün Anlamı

Allah'tan gelen Allah'a döner

Hay’ dan gelen Hu’ ya gider atasözüne gerçek anlamının aksine günümüzde emek vermeden elde edilen bir malın veyahut paranın hayrını göremeyeceğimiz manası yüklenmiştir. Oysaki Hay’ dan gelen Hu’ ya gider atasözünün anlamı günümüzde kabullenilen bu tanımın aksine çok farklıdır. Öncelikle anlam kaymasının yanı sıra atasözünde harf kayması da yaşanmış ve aslında ‘Hayy’ olan kelime zamanla yerini ‘Hay’ sözcüğüne bırakmıştır. Atasözünün telaffuzunda ki gidişat ve içinde geçen ‘Hayy’ ve ‘Hu’ sözlerinin Arapça kökenli olması anlamında yaşanan bu kaymanın sebebi olabilir.

Hayy’ dan Gelen Hu’ ya Gider Atasözünün Gerçek Anlamı

Gelelim Hayy’ dan gelen Hu’ ya gider atasözünün gerçek anlamına; Burada geçen ‘Hayy’ ve ‘Hu’ Allah’ın sıfatlarındandır ve atasözü de bu doğrultuda bir anlama sahiptir. Buradan yola çıkarak atasözünün gerçek anlamının ‘Rabbinden gelen yine Rabbine dönecektir’ olduğunu görebiliyoruz.

Aynı zamanda günümüze atasözü olarak farklı bir manada aktarılan bu söz ‘İnna lillah ve inna ileyhi raciun’ (Allah’tan geldik ve yine Allah’a gideceğiz) ayetinin tasavvuftaki karşılığıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.