Güneş Tutulması Nedir?

Güneş tutulması nedir: Dünya ile Güneş arasına giren Ay’ın, Güneş’in önünü kapatmasıyla beraber Dünya’ya Güneş ışınlarının ulaşmasını engellemesi sonucu yaşanan olaydır.

Ay, Dünya ve Güneş, Güneş sisteminde belirli bir açıyla hareket etmektedir. Yani bu üç gezegen de aynı hizada bulunmaz. Dünya yörüngesinde 50 derece 9 dakikalık açıya sahip olan Ay, her ay tutulmaya neden olmazken, Güneş tutulması da 1 yıl içerisinde en az 2, en çok 5 kez görülebilir.

Güneş Tutulması Nasıl Oluşur?

Güneş tutulması parçalı, halkalı ve tam tutulma olarak üç farklı şekilde görülmektedir. Ayrıca Güneş tutulmasının halkalı ya da tam olması, Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığı ile belirlenir.

Parçalı Güneş Tutulması

Ay, parçalı tutulmada Güneş’i kısmen örter. Öte yandan her halkalı ya da tam tutulma, parçalı Güneş tutulması olarak başlamaktadır. Tam tutulmadan sonra yeniden parçalı tutulma görülür.

Halkalı Güneş Tutulması

Bu tutulma, Ay’ın Güneş’in yörüngesinden tam kavuşumlu geçişinde gözlemlenmektedir. Güneş ile görünür büyüklüğü Dünya’dan aynı olan Ay’ın yörüngeleri tam daire değildir. Bu yüzden Ay, her tam geçişte Güneş’i örtemeyecektir. Güneş tutulması yaşanırken Dünya’dan görünümü de bu nedenle halka şeklinde olacaktır.

Tam Güneş Tutulması

Ay’ın Güneş ışığını tamamen örtmesiyle meydana gelir. Bu durumda Güneş, çıplak gözle görülebilir. Tutulma süreci tam olarak bittiği zaman Güneş karanlık bir halka şeklinde olmaktadır. Bu süreçte gezegenler ve yıldızlar gökyüzünde rahatlıkla görülebilir. Tam Güneş tutulması sırasında hava sıcaklığı hızlıca düşerken gökyüzü koyu mavi renge bürünür. Astronomları da yakından ilgilendiren bu olay sırasında yapılacak gözlemler, Güneş’in dış tabakaları hakkında bilgiler elde etmeye yarar.

Güneş Tutulması Ne Kadar Sürede Olur?

Ay gölgesinin yer üzerindeki ilerleme hızı dakikada 30 kilometredir. Bu nedenle yeryüzünde belirli bir yerde Güneş tutulma süresi en çok 9 dakika olmaktadır. Halkalı Güneş tutulmasında bu zaman 10 dakika kadardır.

Yakın zamanda gerçekleşecek olan Güneş tutulması 26 Aralık 2019 tarihindedir. Diğer tutulmalar ise;

  • 21 Haziran 2020
  • 14 Aralık 2020
  • 10 Haziran 2021 şeklindedir.

Güneş, yoğun olarak zararlı UV ışını yaymaktadır. Bu nedenle Güneş tutulması sırasında çıplak gözle Güneş’i incelemek yerine gerekli ekipmanları hazırlamak, göz sağlığı açısından çok önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.