Gdo Ne Demek?

Farklı ülkelerde genel anlamda uygulanmakta olan GDO için insanlar yaygın olarak gdo nedir sorusunu sormaktadır. Canlı bir varlık üzerinde yer alan genetik yapının, özel laboratuvar ortamlarda işlenerek, değiştirilmesi ya da yenilenmesi anlamına gelen GDO’nun gerçek ismi Genetiği Değiştirilmiş Organizma olarak adlandırılmaktadır.

Aynı zamanda canlı organizmalar üzerinde deney ve testler yaparak, farklı bir tür ortaya çıkarabilmek adına, Genetik mühendisleri tarafından gerçekleştirilen işlemler, özellikle doğada yer alan gıdalar için sıkça uygulanmaktadır.

İnsan Sağlığı Açısından Gdo Zararları Nelerdir?

Dünya üzerinde yer alan farklı uzman kişilerin, birbirlerine düşmesine neden olan GDO’lu gıdalar, yararları olduğu kadar, zararları da olabileceği açıklamaları ile sıkça hayatımızda yer almaktadır. Doğadaki temel besin ve gıda maddelerinin sağlık açısından önemi oldukça büyüktür. Hiçbir şekilde işlenmemiş ve organik yetiştirilerek, tüketilebilen besinler sağlık açısından yararlıdır.

İnsan Sağlığı Açısından:

Ancak üzerinde oynamaya ve değiştirilme yapılmış olan gıdaların, insan sağlığı açısından zararı oldukça büyüktür. En temel ihtiyaçların başında gelen beslenme konusunda daha dikkatli olabilmek adına gdo zararları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Öncelikle insan GDO’ların, insan vücudu üzerinde alerjik yaptığı, uzman doktorlar tarafınca belirtilmektedir.

GDO Zararları:

Bunun yanı sıra kişilerdeki hormonal sistemin bozulmasına yol açan gdo, özellikte erken yaşta ergenlik ya da cinsiyet anormali durumların görülmesine neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, insanlarda görülebilecek olan hastalıklarda, kullanılan antibiyotiğin fayda etmemesine de yol açtığı görülmüştür.

Gdo Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Ülkemizde dâhil olmak üzere, çeşitli Avrupa ülkelerinde sıkça görülen GDO’lu besinler, insan sağlığı açısından olduğu kadar, doğada yer alan diğer canlılar içinde ciddi bir tehlikedir.

Gdo hangi yiyeceklerde bulunur

Son dönemde sıkça sorulan gdo hangi yiyeceklerde bulunur sorusu için ise ilk olarak mısır örneği verilmektedir. Bunun yanı sıra soya fasulyesi, şeker, süt, kabak, kanola yağı ve pamuk besinlerinde GDO yer almaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.