Florürlü Vernik Uygulaması Nedir?

Florürlü vernik uygulaması nedir: Çocuklardaki diş çürümelerini önlemek için başvurulan uygulamanın adıdır. Uzman diş hekimlerince hijyenik koşullarda yapılması gereken florürlü vernik uygulaması, yapışkan bir kaplamadan oluşur. Bu malzemeler ise diş minesinin güçlenmesini sağlayan florürden üretilmektedir. Meyveli bir tadı olan florür, açık sarı renktedir.

Florürlü Vernik Uygulaması Yapılmalı mı?

Florürlü vernik uygulamasıyla ilgili gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar, çocuklarda diş çürümelerinin önüne geçilebildiğini göstermektedir. Bu kapsamda çocuklara 2 yaşından itibaren yılda en az 2 defa florürlü vernik uygulaması yaptırılması önerilmektedir.

Diş hekimleri çocuklarda bu uygulamaya engel bir durumun olup olmadığını kontrol eder ve eğer çocuklarda;

  • Diş eti enfeksiyonu,
  • Ağız yaraları,
  • Alerji ya da astım nedeniyle hastanede kalma,
  • Çam fıstığı ve reçineye karşı alerji, gibi durumlar söz konusu ise florürlü vernik uygulamasını yapmamaktadırlar.

Bunlara ek olarak uygulamaya başvurulacağı gün grip, soğuk algınlığı ya da suçiçeği geçiriliyorsa, florürlü vernik uygulaması yapılmayacaktır.

Florürlü vernik uygulaması, dişlerin yan ve üst kısımlarına yumuşak bir fırça ile yapılmaktadır. Yapışkan olan florürlü vernik ağızdayken hissedilebilir. Acısız bir uygulama olmakla beraber birkaç dakika sürmektedir.

İşlemden sonraki diş bakımı da çok önemlidir. Çocuklar bu uygulamadan sonra katı ve sıvı gıdalar tüketebilir. Fakat sıcak veya sert ürünlerin tüketilmemesi önemlidir. Öte yandan dişlerin 6 saate kadar fırçalanmaması gerekir.

Dişe Florür Vernik Uygulaması Zararlı mıdır?

Okullarda başlatılan bu uygulama dünyanın neredeyse her bölgesinde uygulanmaktadır. Ayrıca kullanılan florür miktarının az olması nedeniyle sağlık sorunlarına neden olmadığı bilinir. Günümüzdeki bazı florürlü vernikler dişlerin sarı renge bürünmesine neden olurken bazıları da dişleri mat gösterebilir. Fakat diş fırçalandıktan hemen sonra dişler normal rengine dönmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.