Feminizm Nedir?

Feminizm kelimesinin klasik anlamlarının çok dışında bir anlamda kullanıldığı genel görüş içerisinde yer almaktadır. Feminizm Nedir? diye sorulduğunda akla ilk gelen düşüncenin “erkek düşmanlığı” gibi ifadeler içerdiği görülmektedir. Ülkemizde ise feminizim kelimesi birçok alanda kullanılır hale gelmiştir ve yaygınlığı git gide artmaktadır. Kadın haklarının öncelikli hale geldiği her alanda femizim kendini göstermektedir.

Kelimenin kökeninin Fransızca “femina” kelimesinden alan Feminizm, eşitliği ve toplumsal gruplar arasındaki farklılığın olmaması gerektiğini savunur. Kadının, toplumsal alandaki her konuda herkesle eşit haklar ve imkânlara sahip olması gerektiğini savunur ve bunun için çabalanması gerektiğini söyler. Çeşitli alt dallara ayrılan bu kavram, özellikle Redikal Feminizmin içerdikleriyle gerçek anlamı yerine kullanılmaya başlanmıştır.

Feminizmin Türleri

Yukarıda söylediği gibi feminizmin birçok alt dalı mevcuttur. Aslında birçok siyasi görüşün bir feminizm ile ilgili bir alt başlığı da vardır diyebiliriz. Ancak en çok bilinen Feminizmin Türleri arasında üç tanesini özellikle sayabiliriz. Bu üç tür, anarko-femizim, redikal feminizm ve ekofeminizm adları ile yer almaktadır. Anarko-feminizm, çoğunlukla anarşist dünya görüşlerini barındırmaktadır.

Radikal feminizm ise tüm cinsiyet rollerini ve ataerkilliği reddeden bir tutumu kabul etmektedir. En son başlık olarak sunduğumuz ekofeminizm ise kadınların dünyayı kurtarmak için önderlik edeceği ekolojik devrimin adı olarak kabul edilmektedir. Bunların arasında konusuyla alakalı olarak kendisinden en çok söz ettiren redikal feminizm olmuştur.

Feminizm Yanlış Mıdır Yoksa Yanlış Mı Anlaşılır?

Günümüzde feminizm denilince, iyi bir bakış açısıyla karşılanmadığını görmekteyiz. Ancak bu medyada ya da toplum genelinde kabul edildiği sanılan bakış açısını ifade etmektedir. Peki, normalde Feminizm Yanlış Mıdır Yoksa Yanlış Mı Anlaşılır? Bu sorunun tam ortasında bulunan yoksa kelimesinin her iki tarafındaki görüş de yaygın olan görüşler arasındadır. Feminizm tamamen yanlış olduğu ve varlığının gereksiz olduğu görüşünü benimseyenler oldukça yaygındır. Ancak bunun aksine feminizmin yanlış anlaşıldığı ya da yanlış lanse ettirildiği de yaygın bir görüştür. Tüm bu görüşlerin ışığında asıl doğrunun bulunması ancak, bilimsel ve toplumsal verilerin tarafsız bir gözlemi sayesinde gerçekleştirilecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.