Epilepsi Nedir?

Epilepsi, halk arasında sara hastalığı olarak bilinmektedir. Beyinde bulunan nöronların ani ve kontrolsüz bir şekilde boşalması sonucunda meydana gelen sağlık sorunudur. Bunun sonucunda hastalarda istem dışı kasılma, duyu bozuklukları ve bilinç bozuklukları meydana gelmektedir. Epilepsi genelde nöbetler halinde süregelen hastalık türleri arasında bulunmaktadır. Nöbet arasında kalan zamanlarda hasta sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmektedir. Ancak nöbet vuku bulduğunda hasta için sıkıntılı bir süreç hayat bulmaktadır.

Epilepsi Nedenleri

Epilepsi hastalığının nedenleri tam olarak tespit edilememiştir. Doğum travmaları, geçirilmiş kazalara bağlı olan kafa travması, zor doğum, ileri yaşlarda meydana gelen beyin damarlarında görülen anormallikler ve tümör gibi birçok sebeple insanları etkisi altına alabilmektedir. Bebeklik döneminden ve bundan sonraki ergenliğe kadarki süreçte ortaya çıkma ihtimali çok düşüktür. Yani çoğunlukla ilerleyen yaşlarda vuku bulmaktadır.

Epilepsi Tanısı Nasıl Konur?

Epilepsi tanısı konulması için nöbet şeklinin uzman bir hekime iyi bir şekilde tarif edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı nöbeti gören kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Epilepsi hastalığının çocuk ya da erişkin nörologları tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Tanının konulabilmesi amacıyla öncelikle EEG, MR, bilgisayarlı tomografi ve PET gibi tetkikler devreye sokulmakta ve bunlardan elde edilen veriler doğrultusunda epilepsi hastalığının tanısı konulabilmektedir.

Epilepsi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Epilepsi tedavisi ilaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir. İlaç tedavisi sayesinde nöbetleri yüzde 70 oranında engelleme imkanı bulunmaktadır. Tedavi boyunca ilaçların düzenli olarak kullanılması en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Lakin hastanın ilaç tedavisine yanıt vermemesi gibi bir olasılıkta vardır. Bu tarz ilaç tedavisine yanıt vermeyen epilepsi hastaları üzerinde cerrahi yöntemler ile tedavi uygulanmakta ve hastalık etkileri geçirilmeye,nöbet sıklığı düşürülmeye çalışılmaktadır.

Epilepsi Nöbeti Geçiren Kişilere Nasıl Yardım Edilir?

Yanınızda birisinin nöbet geçirmesi durumunda şu adımları takip etmelisiniz;

  • Öncelikle sizin sakin olmanız gerekmektedir. Hastanın kendisine zarar veremeyecek bir pozisyona getirilmesi önerilmektedir.
  • Hareketlerini durdurmaya, çenesini açmaya ya da dilini dışarı çıkarmaya çalışmamalısınız.
  • Hastanın rahat nefes alması için kemer, kravat ya da başörtüsü gibi eşyalarının gevşetilmesi yada çıkarılması gerekmektedir.
  • Su içirmeye çalışılmamalıdır aksi takdir de boğulma ihtimali bulunmaktadır.

Epilepsi Hastalarının dikkat etmesi gereken hususlar ise şu şekildedir;

  • İlaçlarınızı düzenli olarak saati saatine kullanın.
  • Epilepsi hastası olduğunuza dair bir kart bulundurun.
  • Ağaca çıkma, balkon ya da terastan sarkma gibi eylemlerden uzak durmanız gerekmektedir.
  • Susuz kalmamaya önem göstermeniz gerekmektedir.
  • Bir ortamda yalnız başınıza kapıyı kilitleme meye özen gösterin.
  • Kafa darbesi almamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.