Embriyoloji ve Histoloji Nedir?

EMRİYOLOJİ VE HİSTOLOJİ

Yüksek öğretim kurumlarının, lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim verdiği alanlardan biri de embriyoloji ve histoloji bilim dallarıdır. Hücrelerin doğumdan önceki durumlarını ve bu durumlardaki değişiklikleri inceleyen bilim dalı embriyoloji olarak adlandırılırken, oluşan dokuları inceleyen bilim dalı ise histoloji olarak adlandırılmıştır. Bu iki bilim alanı da tıp tarihinde önemli ve değerli bir yere sahiptir. Peki, embriyoloji ve histoloji bilim dallarının görevi ve işlevi nedir?

Embriyoloji Nedir? Embriyolog Kime Denir?

Doğum öncesi durumlardaki oluşumları ve sonuçları inceleyen, aynı zamanda zigotların dönüşüm aşamalarından önce oluşum ile beraber gelişim aşamalarını da irdeleyen bilim dalına embriyoloji adı verilmektedir. Bu bilim dalının en önemli tarafı, doğum öncesinde zigotların her durumunu incelemesidir. Bu alanda çalışan pek çok kişi vardır ve bu kişilerin uzmanlık dereceleri de birbirinden farklıdır. Genel çerçevede embriyoloji alanı ile uğraşan ve eğitimini almış kişilere embriyolog adı verilmektedir. Tüp bebek merkezlerinde çalışan kişilere de yine embriyolog adı verilir. Peki, embriyoloji alanında uzman olan ve eğitimini almış kişilerin görevleri nelerdir?

 • Laboratuvarların düzenini ve işleyişini ayarlayıp, planlı hareket edilmesini sağlamak,
 • Tüp bebek hastaları ile beraber üreme sağlığı gibi konularda gerekli teknikleri belirleyip, uygulanmasını sağlamak,
 • Muayeneleri gerçekleştirip, hastalara gerekli tetkikleri yapmak ve gerekli örnekleri hastalardan temin etmek,
 • Belirlenen numuneleri almak, kayıt etmek ve raporlanmasını sağlamak,
 • Gerekli olan idari işleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmek,
 • Görevli olduğu ünitenin iş akışına uygun hareket etmek ve planlı davranmak, embriyolog adı verilen embriyoloji alanında uzman kişilerin asli görevleri arasında yer almaktadır.

Bu görevlerin yanında pek çok değeri de içerisinde barındıran sorumluluklar da bulunduğu için, embriyoloji alanında uzman kişilerin iş akışını planlı hazırlaması gerekmektedir.

Histoloji Nedir?

Ortaya çıkan dokuları inceleyen bilim dalına histoloji denir. Bu bilim dalı teknik açıdan hayvan ile bitki dokularını incelemekle beraber, bu dokular arasındaki bağlantıyı irdelemektedir. Bitki ve hayvan dokularında yer alan tüm hücre ve organlar ile ilgili yapısal aşamaları inceleyen bilim, bu alandaki tüm düzeni sağlamaktadır. Çok detaylı bir alan olmasından ötürü, mikroskobik anatomi olarak da bilinmektedir. Bilim dalının hedefinde olan doku alımı ise pek çok farklı teknik ile gerçekleştirilmektedir. Bu teknikler genel anlamda;

 • Biyopsi,
 • Cerrahi ve
 • Otopsi olarak bilinir.

Dokular tek tip bir özellik göstermediği için, hücresel yapıları çerçevesinde birbirlerinden ayrılırlar. Bu nedenle yukarıda yer alan teknikler çerçevesinde önemli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Peki, histoloji alanında uzman olan bilim adamlarının asli görevleri nelerdir?

 • Dokuların mikroskop yardımı ile görüntülenip, gerekli olan incelemelerin yapılması,
 • Anatomi ile beraber fizyoloji bilgileri çerçevesinde düzenlenen doku kesitlerinin incelemelerinin gerçekleştirilmesi,
 • Çürümenin önlenmesi açısından doku ve hücrelerin sabitleştirmelerinin tamamlanması,
 • Çeşitli şekillerde olabilen ve adlandırılan bıçaklar ile kesitleme işleminin neticeye ulaştırılması,
 • Histolojik tanının konulması için histolojik bir muayenenin gerçekleştirilmesi ve
 • İnsan, hayvan ve bitkilerdeki hastalıkların belirlenmesi, tedavi sonucunda oluşan etkilerin analizinin yapılması, histoloji alanında uzman bilim adamlarının gerçekleştirmesi gereken sorumluluklar arasında yer almaktadır.

Yukarıda histoloji ve embriyoloji alanında uzman kişilerin gerçekleştirmesi gereken görevler sıralanmıştır. Bu görevlerin gerçekleştirilmesi ve gerekli eğitimin sunulması için, embriyoloji ve histoloji alanında lisans ile lisansüstü eğitim programları düzenlenmektedir. Bu programlar ile tıp alanında doğum öncesi ve dokusal yapılaşma alanlarında uzmanlaşmış kişiler yetiştirilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.