Elektronik İmza Nedir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanım oranı artmış, internet hemen hemen her evde kendine yer edinmiş ve yaşamımızın büyük bölümünü ayırdığımız bir uğraş halini almıştır. İnternetin bu denli yaygınlaşması beraberinde sanal bir dünyayı doğurmuş ve reel hayatta yapabildiğimiz tüm alışveriş ve anlaşmalar sanal aleme taşınmıştır. Bu durum da beraberinde gerçek kişi ile sanal dünyanın her yerini saran sahte kişileri ayırt etmenin bir yolu olarak elektronik imza yı ortaya çıkarmıştır.

Elektronik imza, 5070 sayılı konun gereğince ıslak imza ile eş değer olmaktadır. Elektronik ortamlarda kullanılan bir belgeye eklenmesiyle birlikte imzalayanın kim olduğu belli olmaktadır. Ancak elektronik imza ıslak imza gibi tek çeşit olarak karşımıza çıkmamaktadır. Harf, karakter ve sembol niteliğinde oluşan ve tarafların kimliklerini doğrulayan sayısal bir veriden oluşmaktadır. Aynı zaman da imza atılan metine göre farklılık göstermektedir.

Islak imza her türlü durumda geçerlilik gösterir. Lakin elektronik imza veraset ve intikal, evlenme ya da üçüncü kişilerin şahitliğinin gerektirdiği emlak alım satımı gibi durumlarda geçerli olmamaktadır. Bunlar dışındaki durumlarda elektronik veriler senet sayılmasıyla birlikte aksi ispatlanana kadar delil olarak kabul edilebilmekte ve bağlayıcı niteliği bulunmaktadır .

Elektronik İmzanın Özellikleri Nelerdir?

Elektronik imza 3 temel özellikten oluşmaktadır. Veri bütünlüğü, kimlik doğrulama ve onaylama elektronik imzayı oluşturan temel etmenlerdir ve bu etmenler doğrultusunda sanal imzanız oluşturulmaktadır.

Elektronik imza, verilerin izinsiz değiştirilmesini, silinmesini ya da veriye ekleme yapılmasını engellemek amacıyla, veri bütünlüğü, veriyi gönderen kişinin gerçek kişi olup olmadığını garanti ederek kimlik doğrulama ve onaylama amaçlı kullanılır. Ayrıca kişilerin elektronik ortam sayesinde yaptıkları işleri reddememesi amacıyla bir nevi kimlik vazifesi görmektedir.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, bilgi teknoloji ve iletişim kurumu tarafından onaylanması sonucu bu doğrultuda hizmet veren kurumlardan temin edilebilmektedir. İnternette elektronik imza nasıl alınır ? şeklinde yapacağınız bir arama size bu hizmeti veren bir çok kurumu listeleyebilir. Reklam ve yönlendirme olmaması amacıyla biz herhangi bir kurumu örnek olarak göstermiyoruz.

Elektronik İmza Nasıl Kullanılır?

Elektronik imzanızı kullanabilmeniz için öncelikle, imzanızın tanımlanacağı bilgisayara bu etkinlik için satın aldığınız yazılımı yüklemelisiniz. Bu yazılımı, size elektronik imza sağlayıcınız cd ile göndermektedir. Kurduğunuz program sayesinde sertifikanıza giriş yapma şansını yakalayabileceksiniz. Böylelikle artık sizinde internet ortamında kullanabileceğiniz bir elektronik imzanız olacak.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.