Eküri Ne Demek?

Eküri ne demek: Ortak iş yapan ya da sürekli bir arada bulunan kişiler, eküri olarak adlandırılır. Fransızca bir kelime olan eküri ‘ecurie’ kelimesinden gelir ve at yarışı literatüründe daha çok kullanılır. At yarışında, ahırdaş oldukları belirtilen ve aynı ahırı paylaşan atlara verilen isimdir. Bu durumda eküri olan atlardan birinin yarışı kazanması halinde diğer at da yarışı kazanmış olur. Son olarak elektrik sektöründe de eküri adı verilen hatlar vardır. Bu hatlardan birinin çalışmaması, diğer elektrik hattının da çalışmamasına neden olur.

Eküri Nasıl Yazılır?

Eküri sözcüğü telaffuz edildiği gibi yazılır. TDK’da ‘ahırdaş’ olarak geçen bu sözcük ile ilgili en çok at yarışında eküri araştırması yapılmaktadır.

Eküri Atların Kazanması Ne Anlama Gelir?

Eküri, bir at için ortaklığı bulunan şahıslara ait olan atlara verilen isimdir. Eküri atlardan genelde biri favori olarak tanımlanır. Bu durumda bir yarış taktiği olarak eküri atlardan yararlanılır. Yani taktik olarak favori olmayan at sadece destek için yarışmaktadır. Favori olmayan eküri, at yarışında kaçak at olarak adlandırılır. Şanslı olan eküri de sprinte kalkar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.