Egoist Ne Demek?

Egoist ne demek: Çevresindeki insanları kendisinden küçük gören ve sadece kendi menfaatini düşünen kişilere egoist denilmektedir. İnsanın doğasında bulunan benlik duygusunun aşırıya kaçması, kişiyi egoist yapabilir. Bir başka tanımda, çevresine sürekli emirler veren, ukala ve aşırı gururlu insanlara egoist denilmektedir. Eğer bir bireyde ‘ben, bana göre, bence’ sözcükleri ön plana çıkıyorsa, bu kişiler egoist bir yaşam tarzını benimsemiştir.

Egoist Olmak

Egoist olmanın getirdiği bazı özellikler bulunmaktadır. Öncelikle egosu yüksek olan bireyler bu durumu genelde özgüvenle karıştırmaktadır. Her şeyi kendilerinin doğru bildiğine inanır ve sadece kendi söylediklerinin geçerli olması gerektiğini savunurlar. Bununla beraber süper bir kişiliğe sahip olduğuna inanan egoistler, bilgi sahibi olmadıkları konularda sürekli fikir yürütmektedir.

Egoist insanların ortak özellikleri;

 • Sempati ve empati duygularından yoksundurlar.
 • Bencillik ön plandadır.
 • Yaptıkları herhangi bir hatayı kabul etmezler.
 • Daima ‘benim için, bence, ben, benim ve bana’ sözcüklerini kullanırlar.
 • İnsanları küçük görürler.
 • Emir vermeyi çok severler.
 • Hata yaptıklarını kabul etmezler.
 • Hedeflerine ulaşmak için zorbalığa başvurabilirler.
 • Benzersiz bir yapıda olduklarına inanırlar.
 • Ukaladırlar.
 • Öfkeli, kibirli, kindar ve gururlu bir kişilik özelliğine sahiptirler.

Egoist kişilerde bulunan özellikler bu şekildedir. Ayrıca egonun anlaşılması için bireylerde ‘benlik’ kavramının ne kadar geliştiğine bakılabilir. Öncelikle ego sahibi insanları davranışlarından ve konuşmalarından tanıyabilirsiniz. Daima ‘ben merkezli’ bir yaşam tarzına sahip olan egoistler konuşmasına da ‘ben’ diye başlar. Çevresindeki insanların düşüncelerini umursamayan egoistlerin hatasız yaşadıklarına olan inancı da tamdır.

Yapılan pek çok araştırmaya göre ego sorunu olan bireylerde büyük bir özgüven eksikliği söz konusudur. Çünkü bu kişiler egosuyla özgüveninin yerini doldurma çabası içerisindedir. Arkadaşlık ilişkilerine her zaman zarar veren egoist olma hali, insanları yalnızlaştırır. Son olarak egonun hakimiyet kurduğu bireyler yeniliklere de kapalıdır. Bununla beraber kişisel gelişimden her zaman geri kalırlar.

Egoist ve Bencil Arasındaki Fark

Egoist ve bencil insanlar arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Başkaları için endişelenmemek, bireysel hayranlık, eleştiriye açık olmama ve karşılık beklemek gibi faktörlerde bir araya gelen egoist ve bencil bireylerin en önemli ortak noktası; sürekli kendilerini düşünmeleridir. Büyük egoları olan insanlar kendilerini her zaman sever ve diğer insanlardan çok daha iyi olduklarını düşünürler.

Bencil insanlar da çoğu zaman başkalarını düşünmez ve endişelenmezler. Egoist ve bencil arasındaki en önemli fark ise karşılıksız yapılan işlerdir. Yani bencil insanlar sadece kendilerini düşünürken, egoistler insanları farklı bir amaç için kullanmazlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.