Dünyanın En Tehlikeli Dağlarının Hikayeleri

Dağcılık, tutku dolu bir spor dalı ve belki de içsel dünyanıza yapılan bir yolculuk… Birlikte dünyanın en yüksek dağlarına doğru bir yolculuğa çıkalım. Zirvelerde geçen hayatların, sınırları zorlamayı sevenlerin ve adını sık sık duyduğumuz dağların hikayelerini birlikte inceleyelim.

1.Everest

Everest, 8842 metre rakım ile dünyanın en büyük zirvesidir. Çin Halk Cumhuriyeti ve Nepal arasında bir set oluşturan bu dağ, dağcılık ile uğraşan birçok ismin rüyasıdır. Himalayalar’ın ev sahipliği yaptığı Everest’in zirvesini gören ilk isimler Nepal’li Tenzing Norgay ve Yeni Zelandalı’ Edmund Hillary’dir. 29 Mayıs 1953 de saat tam 11.30’da bu iki isim zirveyi ilk fetih edenler olarak tarihe adını yazdırmışlardır. Everest dağının en yüksek kısmı troposferin üçte ikisini geçer bu nedenle zirvede oksijen eksikliği hissedilmeye başlanır. Oksijen eksikli bu dağda sizleri bekleyen tek tehlike değildir. Yükseklik arttıkça 100 Km / Saniye’ye ulaşan rüzgarlar sizleri karşılar. Havanın -70 derece olması bitkilerin yetişmesini engeller. En dayanıklı hayvanlara dahi Everest’in zirvesinde yer yoktur.

2.K2 Dağı Karakum

Dünyanın en yüksek ikinci dağı K2 Dağ Karakum Pakistan ve Çin Halk Cumhuriyeti sınırları üzerinde yer alır. 8611 metre rakım ile Everest’in yükseklik olarak gölgesinde kalır. Bu dağın bir diğer adı ise Godwin Auistin’dir. Rakım olarak Everest’in gölgesinde kalıyor olsa da tırmanış zorluğu açısından zirvededir. Dağcılar, bu dağa kutsal zirve der. K2 Dağının zorluğu dik yamaçlarından geliyor. Dik yamaçlar hem tırmanış zorluğu hem de çığ ve kaya düşmesi gibi tehlikeleri içinde barındırıyor. K2 dağını ilk fetih eden dağcı İtalyan Achille Compagnoi ve Lino Lacedelli adlı dağcılardır.

3.Kançencunga Dağı

Hindistan ve Nepal sınırlarının arasında bulunan Kançencunga Dağı, 8586 metre rakımı ile dünyanın en yüksek 3. Dağı olma konumundadır. Kançencunga dağına 50 yıl boyunca tırmanma girişimleri olmuş fakat bir türlü başarıya ulaşılamamıştır ta ki 22 Mayıs 1955 de Joe Brown ve George Band ortaya çıkana kadar. Dengesiz rüzgarlar, bitmek bilmeyen çığlar ve felaketler nedeniyle her zaman birçok dağcının korkulu rüyası aynı zamanda da hedefidir. 2013 yıllında bu dağa tırmanmaya çalışan 5 dağcı çığ nedeniyle ne yazık ki hayatını kaybetmiştir.

4.Lhotse Dağı

Dünyanın 4. büyük dağı Lhotse, 8516 Metre rakımı ve ihtişamıyla dağcıların hedefleri arasındadır. Turmanışı diğer dağlara oranla daha basit olduğundan özellikle orta seviye dağcıların en çok tercih ettiği dağ olarak karşımıza çıkar. Lhotse dağının güneye bakan tarafından tırmanan hiç kimse olmamıştır çünkü orası dimdik bir yamaçtan oluşur buna rağmen diğer taraflar iyi bir tırmanış deneyimi sunar. Bu dağı ilk fetih eden sporcular İsviçreli Ernst Reiss ve Fritz Luchsinger’dir.

5.Makula Dağı

Makula dağı Himalayar’da Çin Halk Cumhuriyeti ile Nepal sınırı arasında yer alır. 8.418 metre rakımlık yüksekliği ile dünyanın en yüksek 5. dağıdır. Makula Dağı 1955 öncesi pek çok dağcı isim tarafından ziyaret edilse de zirveyi görebilen olmamıştır. 15 Mayıs 1955’e geldiğimizde ise Fransız dağcılar Jean Couzy ve Lionel Terray zirveyi fetih etmiştir. Aynı zamanda dağa tırmanırken belirledikleri rota diğer dağcılar için yön verici standart rota olmuştur.

6.Cho Oyu Dağı

Everest’in 20 Km batısında bulunan Cho Oyu Dağı 8201 metre rakım ile dünyanın 6. Büyük dağlarından bir tanesidir. Bu dağın ilk fethi 19 Ekim 1954’e dayanır. Avusturyalı dağcı takımı Şerpa Pasang, Josep Joechler, Herbert Tichy, Dawa Lama tarafından fetih edilmiştir. 1997 yıllına gelindiğinde ise bu dağa ilk Türk ayağını basmıştır. Pek çok dağa da adını yazdırmış olan Nasuh Mahruki Cho Oyu dağına çıkan ilk Türk’tür.

7.Dhaulagiri Dağı

Himalayar’ın ev sahipliği yaptığı Dhaulagiri dağı 8167 Metre rakım ile dünyanın en yüksek 7. dağı konumundadır. Buzulları ile ünlü olan bu dağa ilk tırmanış ise 1960 yıllında gerçekleşmiştir.

8.Manuslu Dağı

Dünyanın en yüksek dağları listemizin sonuna yaklaşıyoruz. Nepal Himalayaları’nın ev sahipliği yaptığı Manuslu Dağı, 8164 Metre rakımlık yüksekliği ile 8. sırada yer alıyor. Bu dağın ilk fetih edicileri Japon dağcılar Gyalzen Norbu ve Toshio İmanishi’dir. En büyük felaketlerden ikincisine ev sahipliği yapmış bu dağın hikayesi ise şu şekildedir: 1972 yıllında 15 dağcı 6500 metre yüksekliğinde kamp yapıp dinlenirken üzerlerine çığ düşmüştür. Çığ 15 dağcıya mezar olmuştur.

9.Nanga Parbat Dağı

Çin’den, Nepal’den biraz uzaklaşıyoruz. Dünyanın en yüksek 9. dağı olan Nanga Parbat Dağı Pakistan da yer alıyor. 8126 Metre rakımı ile Pakistan, Kaşmir bölgesine muhteşem manzaralar kazandırıyor. Listemizin dokuzuncu sırasında olsa da tehlikeli dağlar sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. Nanga Parbat Dağı’na ilk kez Hermann Buhl 1953 yıllında tırmanmıştır.

10.Annapurna L

Himalayar’a geri dönüyor ve listemizin sonuna geliyoruz. Annapurna L dağı 8091 metre rakımıyla Dünyanın en büyük 10. dağıdır. 1950 yıllında bu dağın zirvesine ilk tırmanış gerçekleşmiştir. 2014 yıllına geldiğimizde ise dünyanın en büyük felaketinin yaşandığı dağ olarak tekrar hafızalara kazınmıştır. Kar fırtınası sonucu düşen çığda mahsur kalan dağcılardan 43’ü hayatını yitirmiştir. Bu üzücü olayda sağ kurtulanların uzuvları donma nedeniyle kesilmiştir. Altı adet zirveye ev sahipliği yapan Annapurna L dağı, dağlar arasında en çok can kaybının yaşandığı dağ olarak zirvede yer alır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.