DNA Testi Ne Demek?

Her insanda bulunan DNA, barındırdığı % 0.1 oranında bir DNA’nın farklılık göstermesi ile kişiyi, diğer insanlardan ayırmaktadır. Bu 0.1’lik kısım, bir insanın sahip olduğu genomların farklı olan kısmını yani, asıl önemli ve belirleyici kısmını oluşturur. Dünya üzerinde DNA’larının benzerlik gösterdiği iki insanı bulamazsınız.

Tabi bu söylememiz içerisinde tek yumurta ikizlerini tenzih ediyoruz. Peki, o zaman DNA Testi Nedir? Neden uygulanır ve nasıl yapılır? İşte bu konulara teker teker değineceğiz. DNA testi, parmak izi gibi her insanda şifrelenmiş olarak bulunan DNA diziliminin incelendiği bir testtir. Her insanda farklı olan 0.1’lik farklılık ise bu testin üzerinde durduğu en önemli kısmı oluşturmaktadır.

DNA Testi Nasıl Yapılır?

DNA testinin yapılış süreci biyolojik bir numunenin çıkarılması ve onun saflaştırılması işlemi ile başlamaktadır. Bu aşamada DNA Testi Nasıl Yapılır? DNA numunesi insandan çok farklı şekillerde elde edilebilir. Çok farklı teknikler ile de bu numuneler birbirinden ayrıştırılabilir. Numunenin ayrıştırılabilmesi için özel teknikler uygulanır. Kişiden alınan numunelerin büyüklüğüne ya da DNA miktarına göre ayrıştırma tekniklerinden biri uygun görülerek ayrıştırılır.

Bu tarz işlemlerde numune genellikle kan örneği alınarak ya da yanak içinden alınan sıvı örneği ile elde edilir. Özellikle numunenin alınma aşaması önemli olduğundan, bu sürecin uzman bir kişi tarafından yapılması gerekir. Prenatal DNA testlerinde ise çok fazla numune aranmaz.

DNA Testi Neden Uygulanır?

DNA testinin uygulanmasının birçok nedeni vardır. O halde, DNA Testi Neden Uygulanır? Akrabalık ya da biyolojik durumların tespiti için uygulandığı herkesçe bilinmektedir. Bunun dışında genetik hastalıkların belirlenmesinde ya da soy ağacının belirlenmesi adına da DNA testi uygulanmaktadır. Ayrıca adli davaların çözümünde de DNA testlerinin uygulanması oldukça yaygındır.

Biyolojik bağlantının tespiti için yapılan DNA testlerinde mukoza sıvısı ya da saç teli örneği numune olarak kullanılabilmektedir. Genetik hastalıkların belirlenmesinde DNA testi sonucunda genetik markeler tanımlanır ve sağlık koşullarının iyileştirilmesi daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. DNA’mız geçmişimiz ile ilgili birçok detayı da barındırdığından soy ağacı araştırmalarında da kullanılmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.