Disleksi Nedir?

Disleksi en kısa tanımıyla okuma ya da yazma da zorluk yaşanmasıdır. Disleksi olan kişiler normal ya da üstün zekaya sahiptirler ancak okuma ve yazma problemleri görülür, yanlış okumalar ve yazılanı doğru yazamama gibi belirtiler vardır.
Disleksi zekasal bir problem değildir, dil ve hafıza sorunları gözlemlenir, öğrenilen bilgi çok çabuk unutulur, okul derslerinde ilgi yoktur.
Disleksi rahatsızlığı olan kişiler okuma ve yazma için beynin sol ön lobunu kullanamaz; matematik, fizik ve kimya gibi sayısal derslerde zorluk yaşanmaz ancak sözel ve dilsel dersler de başarılı olamayabilirler. Disleksi olanlar sözel derslerde anlama zorluğu yaşamaz, yapılan araştırmalara göre sözel zekaları ve hayal güçleri oldukça yüksektir.
Disleksi rahatsızlığına sahip olan kişilerin neredeyse en büyük düşmanı kitaplardır, okuduklarını anlamak için en az beş – altı defa tekrar etmeleri gerekebilir.

Disleksi Hastalığı Kimlerde Görülür?

Disleksi özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda gözlemlenir ve ilerleyen yaşlarda da devam edebilir. Disleksi hastalığının ilk tanımı 1881 yılında yapılmıştır ve ilk çalışmalarda disleksi olan kişilerde görme konusunda eğitimlere başlanmıştır. Harflerin ve kelimelerin karıştırılması nedeniyle okumada zorluk yaşandığı için uzun süre görme eğitimleri düzenlenmiştir. Daha sonra yapılan araştırmalarda ise disleksinin dil bozukluğu nedeniyle yaşandığı ortaya konmuştur.
Doğum sırasında ya da doğum sonrasında yaşanan sıkınılar ve sağlık problemleri disleksi oluşumuna zemin hazırlar. Okul öncesi çağda disleksiye sahip olan çocuklar renk, sayı ve şekilleri öğrenme konusunda güçlük yaşamaktadırlar. Okul çağına gelen çocuklarda ise okuma – yazma problemleri, derslerde yaşıtlarından geri kalma sorunları vardır. Disleksi olanlar üstün zekalı ya da dahi olabilirler ve normal zekaya sahiptirler.
Yapılan araştırmalara göre disleksi hastalığına sahip olan kişiler arkadaşları ile iletişimde zorluk yaşamaz aksine oyunlarda ve aktivitelerde her zaman hızlı ve atak hareketleri ile öne çıkar.
Disleksi teşhisi için sadece okuma – yazma problemleri yeterli değildir, doğru teşhis için mutlaka hekimlere başvurulmalıdır.

Disleksi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Araştırmalar neticesinde ortaya konulan sonuçlar ise oldukça ilgi çekici, otuz kişilik bir sınıfta disleksi rahatsızlığına sahip olan bir kişi bulunuyor. Sıklıkla rastlanan disleksi doğru tedaviler ile ciddi sorunların yaşanmasını engelleniyor.
Çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları bölümünün ilgilendiği disleksi için şu anda bilinen bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak hiperaktivite ve dikkat eksikliği bulunuyorsa bu durumlar ilaç ile tedavi edilmektedir.
Okuma ve öğrenme güçlüğü yaşın ilerlemesi ile büyük oranda düzelebilir ancak tamamen düzelme söz konusu değildir. Disleksi tedavisi sonrasında çok az sayıda yanlış okuma ve yazma görülür.
Uzman ve eğitimli kişiler tarafından yapılan disleksi tedavisi ile eksik olan beceriler kazandırılmakta ve özel bir eğitim verilmemektedir. Aile desteği ise kesinlikle göz ardı edilmemelidir, ailelerin motive etmesi ve moral vermesi bu aşamada çok önemlidir ve çocukların akademik başarılarını etkilemektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.