Dejavu Ne Demek

Daha önce yaşamışlık hissi

Dejavu anlık yaşanan bir olayın daha önceden de yaşanmış olduğu duygusunun karşılığı olan bir kelimedir. Türkçede kelime bazlı bir karşılığı yoktur ve bu nedenden dolayı da zamanla günlük hayatımızın içinde kendine yer bulabilmiş bir kelimedir. Dejavu ne demek sorusunun yanıtı günlük hayatta içinde bulunduğumuz bir durumun daha önceden hayatımızın bir döneminde yaşanmış olduğu hissi ve tekerrür ettiği düşüncesidir.

Dejavu Ne Demek Nedenleri ve Belirtileri

Çoğu insan hayatının belli bir döneminde bu hisse kapılır ve dejavu durumunu yaşar. Ki yapılan araştırmalar insanların %50 sinden fazlasının hayatında en az bir defa dejavu durumunu deneyimlediğini göstermektedir.

Genel olarak beynin yorgun olduğu evrelerde bir görüntünün veyahut sesin tam olarak algılanamaması sonucu olayı yaşayan kişi bu olguyu daha önceden hayatının belli bir döneminde yaşadığı hissine kapılabilir. Bilimsel olarak bakıldığın da beynin sağ lobu ile sol lobu arasında ki milisaniyeden kısa çalışma durumunun bu olaya sebep olduğu düşünülebilir. Olayı geç algılayan beyin lobu bu durumu daha önceden yaşadığını düşünmeye başlar. Beynin sinir aksamlarındaki küçük bir sapma bu durumun temel sebebi sayılabilir.

Dejavu nedir sorunun yanıtını filmlerde bulmak isterseniz bu kelimenin karşılığını içinde barındıran bir dizi filmi sizler için şu şekilde listele ye biliriz.

Filmlerle Dejavu Nedir?

  1. The Truman Show (1998) : Truman küçük ve şirin bir adada yaşayan sıradan biridir. Lakin yaşadığı adadaki kendisi hariç her şeyin sahte olduğunun farkında değildir. Bu durum öldüğünü sandığı babasını tekrar gördüğü anda değişecektir.
  2. Groundhog Day (1993) Bugün Aslında Dündü : Spiker olan Phil Connors kameramanı ile birlikte görüntülemek için bir şenliğe katılır. Lakin o gün Phil Connors’ un hayatının en kötü günüdür. Bundan daha kötü olan ise olağan üstü bir şekilde o günün sürekli tekrarlanır hale gelmesidir. Phil’in bu durumu çözmesi gerekmektedir.
  3. Edge of Tomorrow (2014) Yarının Sınırında : Uzaylı saldırısı altında olan dünyada tüm devletlerin askeri güçleri birleşmiştir. Bill Cage savaş konusunda tecrübesiz bir komutandır ve aldığı görevde ilk girdiği savaşta öldürülür. Ama tuhaf bir şekilde ölüp ölüp dirildiği bir dejavu döngüsünün içine düşer. Bu durumu avantaja çevirmesi gerekmektedir.
  4. The Butterfly Effect (2004) Kelebek Etkisi : Babasından kalan mirasın farkında olmayan bir genç üniversite çağlarında bu yeteneği ile yüzleşecek ve çocukluğunda ki hatalarını düzeltmek için eline geçen bu fırsatı değerlendirmek isteyecektir. Üç filmlik bir seriden oluşmaktadır ve kurgu olarak en başarılı dejavu serilerinden biridir.
  5. Source Code (2011) Yaşam Şifresi : Colter Stevens gözlerini bir trende ve kendine ait olmayan bir bedende açar ve sekiz dakika sonra trende bulunan bir bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeder. Tekrar kendi bedeninde uyanır ve devletin geliştirdiği bir projenin içerisinde olduğunu anlar. Artık o 8 dakikayı defalarca yaşayıp trendeki insanları kurtarması gerekmektedir.
  6.  Predestination (2014) Zamanın Ötesinde : Zamanda yolculuk yapıp yaşanması muhtemel olayların engellemeye çalışan bir zaman ajanının hikayesini anlatan film tarzının en iyi örneğidir. Ters köşeleriyle seyirciyi her zaman merak içinde tutmayı başaran bir yapımdır.
  7. Deja Vu (2006) : Filmin ismi zaten konumuzun ana teması. Konu olarak ta dejavu kelimesinin sinemada vuku bulmuş en belirgin örneklerinden biri. Dejavu ya milyonların hayatını kurtaracak bir bilimsel buluşa dönüşürse…
  8. Next (2007) : Cris bir kaç dakika sonra olacakları görebilme yeteneğine sahiptir ve devlet bu yetenekten faydalanmak istemektedir. Lakin devlet dışında terör grupları da bu özelliğinden ötürü Cris’i öldürmek istemektedir.
  9. Before I Fall (2017) Ben Ölmeden Önce : Samantha lise son sınıf öğrencisidir ve isteyebileceği her şeye sahiptir. Güzel giden hayatı bir parti sonrası yaşadığı olayla değişir. O geceden sonra o günü tekrar eden bir döngü ile sürekli yaşamaya başlar. Bu bulmacayı çözmesi gerekmektedir.
  10.  Premonition (2007) Sıradışı : Linda eşi ve çocuklarıyla mutlu bir yaşam sürmektedir. Güzel giden hayatı kocasının trafik kazasında öldüğü haberiyle altüst olur. Ertesi sabah uyandığında eşini yanında ve hayatta bulur. Rüya gördüğünü düşünür ancak gerçek bu kadar basit değildir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.