Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Atasözünün Anlamı

Davul sesi uzaktan dinleyene keyif verse de yakından kulak tırmalayabilir.

Davulun sesi uzaktan hoş gelir atasözü; geçmişten bugüne gelen, anlamı ile günlük hayatta kendine sıklıkla yer bulabilen, en bilindik ve güncelliğini koruyan atasözlerinden biridir. Öyle ki atasözleri yaşanmışlıkla teyit edilmiş, içinde derin anlamlar barındıran ve günümüze ışık tutmaya devam eden en değerli kaynaklardır. Davulun sesi uzaktan hoş gelir atasözü de bu doğrultuda içinde barındırdığı anlam itibari ile her devirde varlığını sürdürebilecek bir konuma sahiptir.

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Ne Demek?

Uzak ve yakın kavramlarının hayat akışının içindeki olaylara bakış açımızdaki rolünü betimleyen bu atasözü; o olayların içinde bizzat yaşayan kişiler ile uzaktan olayı seyreden kişilerin düşüncelerinde yaşanabilecek farklılıkları irdelemektedir. Öyle ki belli durumlarda, o durumu yaşayan ve olayın içinde olan kişi rahatsız olabilirken, uzaktan olayı seyreden kişi yada kişiler bu duruma imrenebilir ve o durumda olmayı isteyebilirler. Bu nedenle yaşanılan olayın iç yüzünü bilmeden, o olay hakkında uzaktan yorum yapmak pekte gerçekçi sonuçlara gebe olmayacaktır.

Atasözüne yüzeysel olarak bakacak olursak da bu sonuca ulaşabiliriz. Davul sesi yakınınızda çalıyorsa çoğu kişi için, kulak tırmalayıcı ve rahatsız edici bir ses olabilir. Ama uzaktan gelen davul sesi pek çok kişiyi rahatsız etmeyeceği gibi keyifte verebilir.

TDK’ ya (Türk Dil Kurumuna) göre, davulun sesi uzaktan hoş gelir atasözünün anlamı; olayları uzaktan seyreden kişilere durum basit gelebilir lakin olayın içine girildiğinde durumun hiçte uzaktan görüldüğü gibi olmadığı anlaşılacaktır.

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Kısa Açıklaması

Tek cümle içinde atasözünün anlamını özetleyecek olursak; Uzaktan seyreden için keyif verici ve imrenilecek bir durum görüntüsü veren bazı olaylar, olayın içinde yer alan kişiler için rahatsız edici olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.