Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözünün Anlamı

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR ANLAMI VE AÇIKLAMASI

Damlaya damlaya göl olur atasözü geçmişten günümüze toplum içinde kullanılırlığını sürdürmüş ve daima hayatın içinde kendine yer bulabilmiştir. Nitekim içinde barındırdığı anlam bunun temel sebebidir. Eğitim gördüğümüz okulda karşımıza çıkabildiği gibi günlük konuşma esnasında da sık sık duyabileceğimiz kalıplaşmış bir atasözüdür.

Damlaya damlaya göl olur atasözünün anlamı ve açıklaması nedir? Sorusunun cevabına gelecek olursak; Az yada küçük olarak gördüğümüz ve değer vermediğimiz şeyler zaman içinde birikerek büyük ve değerli şeyleri meydana getirir. Bu nedenle küçük şeyleri değersiz olarak görüp, bir tarafa atmaktansa, bu küçük şeylerin bir araya gelmesiyle oluşacak hazineyi önceden görüp, bu hazineye yol açacak o küçük şeylerin değerini bilmek gerekmektedir.

Damlaya damlaya göl olur atasözünün temeli de buradan gelmektedir. Yağmur damlaları küçüktür ve değersizdir. Ama o damlalar birike birike dereleri, o dereler büyüye büyüye ırmakları, o ırmaklar yayıla yayıla gölleri, göllerde denizleri meydana getirir. Bu çerçeveden bakında atasözünün ne denli anlamlı olduğu daha net görünmektedir. Küçük ve önemsiz gördüğümüz şeyler zamanla bir araya gelerek büyük ve değerli oluşumlar meydana getirir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.