Cüzzam Nedir, Cüzzam Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde fiziksel görünüme oldukça önem verilmektedir. Fiziksel görünüşün oldukça değiştiği Cüzzam Nedir? Cüzzam genel olarak bir enfeksiyon çeşididir. Çevresel sinir sistemi ve deriler başta olmak üzere insan üzerinde birçok noktayı etkilemektedir. Bu hastalığa Mycobacterium leprae adlı bir mikroorganizmanın yol açtığı bilinmektedir. Bu hastalık dünya üzerinde oldukça eski bir tarihe sahiptir. İnsanlar arasında geçmiş dönemlerde yayılan efsanelere göre hastalığın yayılma ihtimalinden oldukça korkulmuştur. Hastalık nedeni olan mikroorganizma ilk olarak Gerhard Armanuer Hansen tarafından bulunmuştur. Doğada sadece insan üzerinde etkili olan bu organizmanın yapay yüzeylerde gelişme imkânı bulamadığı saptanmıştır. Hastalığın ilk bulgularının ortaya çıkması ise hastanın bağışıklık sisteminin direnci ile doğru orantılıdır. Hastanın bağışıklık sistemi ne kadar güçlü ise hastalığın bulgularının ortaya çıkması da o kadar gecikebilir.

Cüzzam Belirtileri

Cüzzam Belirtileri arasında ilk önemli bulgu deride oluşan yuvarlak yaralardır. Bu yaralar zamanla ilerler ve deride çeşitli yanmalara ve kaşıntılara sebep olur. Bunun yanı sıra bir diğer belirtisi ise sık sık tekrarlayan ve durdurulmakta zorluk yaşanılan burun kanamalarıdır. Genel olarak yüz bölgesinde ise ödem oldukça sık görülür. Hasta göz kapaklarını zamanla oynatamaz hâle gelir. Kol ve bacak sinirlerinde şiddetli ağrılar da hastalığın bir başka göstergesidir.  Yüzük ve serçe parmaklarının içe doğru bükülmesi de görülebilmektedir. Bunun yanı sıra hastada enfeksiyona bağlı olarak ateş, nöbet gibi durumlar da görülebilmektedir.

Cüzzam Tedavisi

Cüzzam Tedavisi günümüz gelişen tıbbı ile mümkündür. Bu hastalık Türkiye’de ve dünyada devletler tarafından ücretsiz bir şekilde tedavi edilmektedir. Cüzzamlı hastaları desteklemek ve onlara daha fazla yardımcı olabilmek amacı ile çeşitli dernekler ve kuruluşlar kurulmuştur. Hastalığın tedavisi için hastalığın erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Enfeksiyonun vücuda çok fazla zarar vermemesi ve tedavinin zamanında yapılması, hastaların ileride yaşayabileceği olumsuzluklar için büyük önem taşımaktadır. Hastalığın tedavisi için 3 farklı ilaç kullanılmaktadır. Bu hastalığın teşhisi konulduktan sonra bağışıklık siteminin güçlü tutulması da önemli bir faktördür. Aynı zamanda vücutta oluşan yaraların ve görsel problemlerin giderilmesi için doktorlarla sıkı bir koordinasyon kurulması gerekmektedir. Etkisi vücutta çok fazla hasar vermemişse hastalığın kısa zamanda tedavisi mümkün olabilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.