Cenin Ne Demek?

Cenin ne demek: Hamileliğin 3. ayı itibariyle anne karnında bulunan yavrudur. İki safhada anne rahminde bulunan cenin, ilk olarak döllenmiş yumurta şeklindedir. Bu döneme embriyo dönemi adı verilir. İkinci safha ise 3. aydan sonra doğuma kadar geçen süreyi kapsar. Bu dönem ise cenin dönemidir.

Döllenmenin başlamasıyla beraber 2. hafta sonuna kadar olan döneme zigot dönemi adı verilir. Bu dönemde sperm tarafından döllenen yumurta hücresi hızlı bir şekilde bölünür ve çoğalır. Hücrelerin değişmesiyle beraber başlayan bu aşamada ceninin organları ve vücut dokuları da oluşmaya başlar.

Hamilelikte Cenin Ne Demek?

Hamilelikte cenin, döllenmeden sonraki 3. haftada başlar ve 8. haftaya kadar olan dönemdir. Bu dönemde bir yer fıstığı kadar büyük olan cenin, şeklini almaya başlayacaktır. Embriyo bu dönemde çok küçük olmakla beraber çevresindeki amnios kesesinde yer alan sıvı dolu torbacıkta, dış etkenlerden korunmaktadır. Amnios kesesindeki sıvı da bu yüzden fazladır.

Anne adayları bu dönemde embriyonun hareketlerini algılamaz. İnsan vücudunu oluşturacak olan organların şekillendiği bu dönemde anne sağlığı da çok önemlidir. 8. haftada bebeğin kalbi atmaya başladığı için dengeli ve düzenli beslenme programlarından yararlanılmalıdır.

Dölüt Ne Demek?

Uterus yani döl yatağı içinde bulunan embriyoya, 7. hafta itibariyle verilen isimdir. Aynı zamanda fetüs ve cenin olarak da adlandırılır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.