Caferilik Ne Demek?

Caferilik Ne Demek: İslamın dördüncü halifesi Hz. Ali’nin, torunu Ca’fer-i Sadık’ın ictihad ve anlayışlarından yola çıkarak fıkhi düşünce ve görüşlerinin sistemleştirilmesi ile oluşan mezhep Caferilik adı ile anılmaktadır. İmam Cafer, güvenilir ve doğru sözleri ile anıldığı için ‘Sadık’ ismiyle de bilinmektedir.

Günümüzde İran Cumhuriyeti’nin resmi mezhebi olan Caferilik; Azerbaycan, Bahreyn ve Irak’ta sıklıkla görülür.

Caferilik’te Namaz

Caferilik siyasi ve fıkhi bir mezheptir, İslamın amel kısmında diğer mezheplerden çok farklı özellikleri yoktur. Öne çıkan en büyük fark beş vakit namaz arasında bulunan öğle ve ikindi namazlarının ve akşam ile de yatsı namazlarının birleştirilerek kılınmasıdır. Böylelikle vakit namazları üç seferde tamamlanır. Namazların birleştirilip kılınması Caferilik mezhebinin en belirgin özelliğidir.

Caferiler’in Halifeliğe Bakışı

Caferilik mezhebine göre Hz. Muhammed’in vefatından sonra halife olması gereken kişi Hz. Ali idi. Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman; Hz. Ali’nin ve evlatlarının hakkını gasp ederek başa geçmişlerdir.

Bilinen on iki imamın altıncısı olan İmam Cafer-i Sadık, fıkhi iyi bilen biridir ve Caferilik ismi de buradan gelmektedir. Caferilik mezhebi ‘on iki imam’ meselesine yoğun bir ilgi göstermektedir ve bu nedenle ‘imamiye’ ya da isnâ aşeriyye adı ile de anılmaktadır.

Caferi Mezhebinin Özellikleri Nelerdir?

Hadis, astronomi, coğrafya ve fıkıh alanlarında tahsil gören Cafer-i Sadık çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir ve fıkhi konulardaki görüşleri ile çok sayıda insanı bir araya toplamayı başarmıştır.

Caferilikte şeriat ve dini hukuk ilkeleri Kur’an-ı Kerim ve sünnetler doğrultusunda çıkartılmış ve kabul edilmiştir. Şii olan Caferiler, Hz. Muhammed’in vefatından sonra, ilahi bir seçim ve peygamber vasiyeti ile Hz. Ali’nin başa geçmesi gerektiğini kabul ederler. Sunnilerden farklı olarak Hz. Muhammed’in hadislerini on iki imam yoluyla geldiği takdirde kabul ederler. İlk üç halife yani Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman’ın sözleri ile belirtilen hadisleri kabul etmezler ve onları hiçbir şekilde model olarak almaz ve paylaşmazlar.

  • Caferilik mezhebinde hilafet bulunmaz, imamiyet kabul edilir ve imamette imamı Allah seçer.
  • On iki imam masumdur ve yanılmazlar. On iki imam dışında Hz. Fatma da masumdur ve yanılmaz.
  • Caferilik ibadet şekli ile sunnilere yakın olsa da namazlarda kılış şekilleri farklı olduğu için kendi camilerini tercih eder.

Caferilik ve Sunni Mezhepler Arasında Farklılıklar Nelerdir?

  • Caferilik mezhebinde namaz öncesi veya diğer ibadetlerden önce alınan abdestte ayak yıkanmaz, ıslak el ile mesh edilir.
  • Namaz beş vakit olarak kabul edilir, ama cem edilerek kılınır.
  • Namaz esnasında kıyamda eller bağlanmaz, namaz bitirişleri ve selam verme şekilleri farklıdır.
  • Mut’a nikahı Caferilik mezhebine göre kabul edilir ve uygulanır.
  • Hums vergisi toplanır ve bu vergi peygamber soyundan gelenlere, yetim ve fakirlere, dini bilgisi çok olanlara, seyyidlere verilir. Zekattan farklıdır ve müctehidlere gelen para din için harcanır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.