Biseksüellik Nedir?

biseksüellik nedir

Biseksüellik LGBT olarak bilinen grubun içinde ki B harfini ifade etmektedir. Sadece insan ırkına özgü bir yönelim değildir ve hayvanlarda da bu eğilimin potansiyeli gözlenmiştir. Biseksüellik nedir? Sorusunun yanıtı; erkek ve kadın her iki cinsiyete de birbirinden ayırt etmeden duygusal ve cinsel eğilimler hissedebilme potansiyeli olarak tanımlanabilir. Bununla beraber biseksüel olan birisi her iki cinse aynı ölçüde eğilim duymayabilir ve bu eğilimin seviyesi değişkenlik gösterebilir.

Biseksüellik Nasıl Ortaya Çıkar ?

Genlerden kaynaklı bir eğilim olduğu yani doğuştan geldiği düşünülmektedir. Bunun yanı sıra hayat akışında karşılaşılan çevresel faktörlerin biseksüelliğin temel nedeni olduğunu düşünenlerde vardır. Yani nedeni konusunda net bir cevap yoktur ve her iki seçenekte biseksüellik nasıl oluşur sorusunun yanıtı olabilir. Özetle biseksüellik kişiden kişiye değişkenlik gösterebilen buna göre nedenselliği farklı olabilen bir olgudur.

Biseksüel bir yaşam sürenler aynı anda iki cinsle de ilişkiye girer gibi bir varsayımda yanlıştır. Bu eğilimler zaman içinde değişkenlik gösterir ve farklı cinslerle uzun soluklu ilişkiler sürdürebilirler. Yapılan araştırmalara göre kadınların % 15-25, erkeklerinde % 33-46 kadarında biseksüel eğilimler gözlenmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.