Bir Elin Nesi Var, İki Elin Sesi Var Atasözünün Anlamı

BİR ELİN NESİ VAR İKİ ELİN SESİ VAR ATASÖZÜNÜN ANLAMI,MANASI,AÇIKLAMASI

Atasözleri; yaşamakta olduğumuz hayata ışık tutan, bize verdiği öğütlerle doğru yola yönelmemize olanak sağlayan, ilham almamız ve onların ışığı doğrultusunda yanlışla doğruyu ayırt etmemiz gereken, en belirgin kaynaklardır. Nitekim hiçbir atasözü yoktur ki içinde yaşanmışlık barındırmasın. Geçmişte atalarımızın hayatlarından çıkardıkları dersler, bu gün o dersleri özetleyen kısa cümlelerle bizlere yol göstermektedir.

Bir Elin Nesi Var, İki Elin Sesi Var Atasözünün Anlamı

Tek başımıza halledebileceğimiz işler yada çözebileceğimiz sorunlar olduğu gibi, yine tek başımıza altından kalkamayacağımız işler yada sorunlarda hayatımızın bazı dönemlerinde karşımıza çıkabilir. Bu tür durumlarda çevremizdekilerden destek almak, işbirliği ve dayanışma ile hareket etmek bu tür işlerin yoluna girmesinde yada sorunların çözülmesinde yardımcı olacaktır. Güçlerin birleştirilmesi ile ortaya çıkan dayanışma çözülemeyecek gibi görünen sorunların çözülmesini sağlayacaktır.

Benzer olarak birlikten kuvvet doğar atasözü de, bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözü ile aynı duruma parmak basmaktadır. Bazı durumlarda tek başımıza çözüm aramak yerine destek almak ve iş birliği yapmak, o durumların çözüme kavuşmasını sağlayacak en etkin yoldur.

Bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözü kısaca tek halledilemeyen işlerin güç birliği ile hallolacağını anlatmaktadır. İş birliği ile çözülemeyecek gibi görünen sorunların çözüme kavuşacağını belirtmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Eliza Megan  -  5 Temmuz 2020 / 08:32

Hi,

I hope you are safe in this pandemic situation by avoiding gatherings and staying at home.

I am reaching you to contribute a guest post article to your website (FREE of cost and high-quality). I would just need you to provide me a backlink in return, within that article. Please let me know if I shall send some interesting topic ideas for a guest post?

Looking forward to your response.

Regards,

Eliza Megan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.