Biberiye Nedir?

Biberiye nedir: Daima yeşil kalan, ballıbabagiller familyasına ait ve ince yapraklı iğne görünümü olan bitki türüdür. Akdeniz Bölgesi’nde yetişen bu bitki hem narenciye hem de odunsu bir kokuya sahiptir. İtalyan mutfağında yaygın olarak kullanılan biberiye bitkisinin bakımı kolaydır. Sağlık açısından da çok sayıda yararı olan bu bitki genelde çay şeklinde tüketilir.

Biberiye Nasıl Kullanılır?

Biberiye yağı ve kurutulmuş baharat şeklinde kullanılabilen biberiye, hazır poşet çay olarak da tüketilebilir. Çay dışında saç bakımı için tercih edilebilen biberiyenin, yağlı saçlar için güzel sonuçlar verdiği bilinmektedir. Daha çok zeytinyağı ile karıştırılarak saçlara uygulanan biberiye bitkisi, masaj için de tercih edilebilir. Mutfakta kullanmak isteyenler tavuklu, kırmızı etli ve balıklı yemeklerde tüketebilir.

Biberiye, kullanımı bakımından bu tür alternatifler sunarken yararlarının da bilinmesi gereken bir bitki türüdür. O halde biberiyenin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Hafızayı kuvvetlendirir.
 • Nezle, soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi rahatsızlıkların önüne geçer.
 • Saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.
 • Kaygı, endişe ve stres duygularını azaltır.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır. Özellikle de midenin rahatlamasını sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırdığı için kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer.
 • Biberiye yağı, masaj uygulaması sayesinde baş ağrılarını ortadan kaldırır.

Biberiyenin bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Ancak sağlıklı bireylerde herhangi bir soruna neden olmayan biberiye bitkisi, gebelik ve emzirme dönemindeki bayanlar tarafından tüketilmemelidir. Ayrıca yüksek tansiyon ve epilepsi hastaları da doktora danışmadan biberiye kullanmamalıdır. Marketlerden ve aktarlardan kapalı paketler içinde satın alınabilen biberiye, en çok da kuru haliyle tüketilir. Fakat taze biberiyelerin buzdolabında uzun süre muhafaza edilebildiği unutulmamalıdır. Bu sayede daha taze bir şekilde tüketime devam edilebilir.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Aktarlardan satın alınabilen biberiye bitkisi, güzel bir aromaya sahiptir. İçeriğinde yoğun olarak antioksidan özleri bulunduğu için kansere karşı koruma sağladığı bilinir. Biberiye çayı yapmak için de bazı malzemelere ihtiyaç duyulur. Bu malzemeler;

 • ½ oranında limon suyu
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 tatlı kaşığı kadar biberiye bitkisi
 • Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal

Biberiye çayı yapmak için öncelikle suyun kaynatılması ve birkaç dakika bekletilmesi gerekir. Ardından biberiye bitkisi eklenerek karıştırılır. Demlenmesi için 5 dakika kadar bekletilir ve süzülür. Ilımaya bırakılan çay, bal ya da limon eklenerek tatlandırılır ve ardından tüketilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.