Beka Ne Demek? Beka Sorunu Ne Demek?

beka sorunu ne demek

Son dönemin gündeminde kendine en fazla yer edinen sözcüklerin başında hiç kuşku yok ki ^beka^ geliyor. Özellikle siyaset mecrasında beka sorunu kavramı çok sık kullanılmaktadır. Sözcük eski kökenli olduğu ve günümüzde güncel gündem haricinde toplum bazında pekte sık kullanılmadığı için beka ne demek sorusunun cevabı merak edilir hale gelmiştir.

Beka Ne Demek?

Aslen Arapça kökenli olan beka sözcüğü sonunun olmaması, var olmak, varlık, kalıcılık manalarını içinde barındırmaktadır. Beka sözcüğü kullanım alanına göre farklı anlamlar üstlenebilmektedir. Bunları örnekleyecek olursak;

Beka Sorunu Ne Demek?

Beka sorunu deyimi son zamanların revaçta ve sık kullanılan deyimlerinden biridir. Burada beka sözcüğü; Devletin anayasayla korunan düzeninin iç ve dış mihraklarca tehdit edilmesi, değiştirilmeye çalışılması ve toprak bütünlüğünün bozulması gibi durumların engellenmesi ve devletin bir bütün olarak devamlılığının sağlanması anlamında kullanılmaktadır.

Tasavvufta Beka Ne Demek?

Beka sözcüğü Arapça kökenli olduğu için tasavvufta sık kullanılmaktadır. Buradaki kullanım da beka sözcüğüne insana özgü özelliklerden sıyrılarak yaratıcıya daha çok yaklaşmasa yani bir nevi özüne dönme manası yüklenmiştir.

İslamiyet de ^Beka^ Allah’ın sıfatlarından biridir ve ebedilik, bakilik, sonsuzluk anlamlarına gelmektedir.

Bekanın TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu’nun kaynaklarında beka sözcüğü kalıcılık, ölümsüzlük, sonsuzluk olarak tanımlanmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.