Barista Ne Demek?

Barista Ne Demek: Son yıllarda dilimize giren popüler kelimelerden biri de barista olarak öne çıkıyor. Kahve pazarının gelişmesi, kahve çeşitlerinin artması ile espresso, latte, mocha gibi yeni kahve türlerine de alışıyoruz. Baristalar da tam bu noktada devreye giriyor. Kelimenin kökeni İtalyanca ve İtalya’da tüm içecekleri servis eden anlamına geliyor. Ülkemizde ise kahve dükkanlarında çalışan, Türk kahvesi dahil her türlü kahveyi profesyonel bir şekilde yapabilen kişilere barista adı verilmektedir. Latte art adıyla da anılan baristalar kahve yapımı kadar kahve sunumunda da etkili rol oynuyor. Satın aldığınız kahvelet baristalar tarafından işleniyor, hazırlanıyor ve sunumu yapılıyor.
Baristalar kahve ve kahve kültürü hakkında geniş bilgilere sahiptir, sadece bulundukları ülkenin değil dünya kahveleri hakkında bilgi sahibidirler, kahve tohumları, kahve demleme teknikleri, sunum yapma teknikleri, kahve hazırlama süreci ile ilgili tüm konularda bilgi sahibi olmak zorundadırlar.
Espresso ve latte gibi kahvelerin yapımı baristalar tarafından sağlanıyor ve neredeyse tüm kahve dükkanını baristalar işletiyor.

Nasıl Barista Olunur?

Barista olmak için mutlaka bir eğitim alınması gerekiyor. Son yılların popüler meslekleri arasında yer alan baristalar için çeşitli eğitim veren kuruluşlar bulunuyor ve sertifika alınıyor.
Büyük kahve kuruluşları ise baristacılık eğitimi için kişileri kendi yetiştirmeyi tercih ediyor ve özel bir eğitim veriyor.
Barista eğitimlerinde kahveye dair tüm ayrıntılar öğretiliyor; kahvenin bulunması, kahve kavurma süreci, kahve aromaları, kahvenin lezzetli olması için yapılması gerekenler, kahvenin kavrulma dereceleri, kahve öğütülmesi ve işlenmesi gibi temel eğitimler veriliyor. İlk eğitimler genellikle teorik bilgiler içeriyor ve barista adaylarının kahve ile tanışması sağlanıyor.
İlk eğitim süreci tamamlandıktan sonra pratik eğitim ve bilgilere geçiliyor. İkinci eğitim sürecinde ise: süt köpürtme, kahve makinelerinin özellikleri hakkında bilgi verilmesi, kahve makinelerinde çıkabilecek sorunlara karşı ne yapılması gerektiği ve küçük sorunların onarılması hakkında bilgi, kahve makinelerinin temizlenmesi, kahvelerin sunumu gibi pratik eğitimler veriliyor.
Kurs süreci bittikten sonra sınav yapılıyor ve geçerli not alan kişilere baristalık belgesi veriliyor. Sınavdan geçersiz not alanlar ise tekrar sınava giriyor ve başarısız oldukları takdirde yeniden eğitim almak zorunda kalıyorlar.

Kimler Barista Olabilir?

Barista olmak isteyen kişiler mutlaka detaylı bir araştırma yapmalıdır, kurs süreci yoğun ve zorlu geçeceği için kursa başlamadan yapılan araştırmalar daha sağlıklı kararların alınmasını sağlayacaktır. Kimler barista olabilir hakkında araştırma yapan kişiler için en önemli tavsiye güler yüzlü olmalarıdır. İnsanlarla yoğun iletişimde bulunan baristaların sabırlı olmaları ve müşterilere her zaman saygılı davranmaları gerekmektedir.
Yoğun bir çalışma temposuna sahip olan baristalar için işini sevmek çok önemlidir. Neredeyse gün boyu ayakta kalan baristaların mola süresi ve yemek süreleri çok kısıtlıdır. Ancak tüm bunların yanında barista işi oldukça eğlenceli vakitler geçirmenizi de sağlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.