B12 Vitamini Nedir?

B12 vitamini vücutta depolanabilen ve suda çözünebilen vitaminler arasındadır. Merkezi sinir sistemi faaliyetinin eksiksiz olarak sürdürülebilmesi için ihtiyaç duyulan ve içinde kobalt bulunan sıradışı ve önemli vitamine B12 vitamini denir. Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi, sinir hücrelerinin varlığının sağlanması ve korunması ve DNA üretiminde kilit görevler üstlenen B12 Vitamini, vücutta üretilmez ve besinlerden karşılanır.
İnsan vücudu B12 vitaminini üç ya da dört yıla kadar saklayabilir, vücudun ihtiyacından fazla olan ve işlenmeyen B12 vitamini idrar yolu ile atılır.

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B12 vitamini diğer adıyla kobalamin sinir sisteminin en gerekli vitaminlerinden biridir ve eksikliğinde pek çok hastalığın belirtileri de gözlemlenir. B12 vitamini eksikliğinin belirtileri aşağıda listelenmiştir:

• Enerji ve güç kaybı, kas kaybı ve hareketlerde azalma, denge sorunları ve yürümede zorluk,
• Baş dönmesi, çarpıntı, nefes darlığı,
• Kabızlık, ishal ya da şişkinlik gibi kişiden kişiye değişen sindirim sistemi rahatsızlıkları,
• Dilde kızarıklık, diş eti kanamaları ve ağız çevresinde oluşan yaralar, dil düzleşmesi,
• Depresyon, ruh halinde dalgalanmalar, halüsinasyon görme ve paranoya duygusu, zihin karışıklığı,
• Hafızanın zayıflaması, bunama, unutkanlık.

B12 vitamini eksikliği sonucunda vücutta uzun ya da kısa vadede pek çok olumsuz değişimler gözlemlenir, beyin ve sinir sisteminde kalıcı hasarlar meydana gelebilir ve anemi gibi kan rahatsızlıklarının başlangıcına sebep olabilir. Yetersiz B12 vitamini alımlarında psikoz, demans ve mani gibi rahatsızlıkların gelişme hızı da artacaktır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücut için en gerekli vitaminler listesinde bulunan B12 vitamini hayvansal besinlerden sağlanmaktadır. Ortalama bir yetişkin günde 2,4 mikrogram B12 vitaminine ihtiyaç duyar, emziren ve gebe hanımlarda bu oran artış gösterir. B12 vitamini hangi besinlerde bulunur ve hangi besinler B12 vitamini açısından zengindir?

• Et Ürünleri: Dana ve sığır ciğeri; hindi, ördek, kaz ciğeri ve kuzu ciğerinde yüksek oranda B12 vitamini bulunur. 100 gr et tüketimi ile b12 ihtiyacının yarısından fazlası karşılanmış olur.
• Deniz Ürünleri: Balık yumurtası 12 vitamini açısından en zengin besindir. Ahtapot da tercih edilmeyen besinler arasında olsa da 15 gram ahtapot günlük B12 vitamini ihtiyacı için yeterli olmaktadır. Uskumru, somon ve ton balığı da B12 vitamini içeren deniz ürünleridir.
• Yumurta: Hayvansal gıdaların arasında en çok tercih edileni yumurta b12 ihtiyacını yüksek oranda karşılamaktadır.
• Süt Ürünleri: Peynir çeşitlerine bağlı olarak günlük B12 vitamini ihtiyacı karşılanabilmektedir bunun dışında yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri yüksek miktarda B12 desteği sağlamaktadır.
Besinler ile karşılanamayan B12 vitamini ihtiyacı için çeşitli iğne ve hap takviyeleri de kullanılmaktadır.
Vegan beslenen kişiler ise besinsel maya, algler ve su yosunları ve bitki sütleri ile B12 vitamini ihtiyaçlarını karşıladıklarını öne sürmektedir. Ancak bu yargı kesin ve bilimsel bir dayanak ile kanıtlanmamıştır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.