Ayağını Yorganına Göre Uzat Atasözünün Anlamı

ayağını yorganına göre uzat ne demek?

Ayağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı nedir? Atalarımızın geçmişte yaşadığı deneyimleri tek cümle ile özetledikleri kaynaklara atasözü denir. Derin anlamlar barındıran bu tek cümleler günümüze kadar geçerliliğini sürdürmüştür. Nitekim bu sözler hayat akışında karşılaştığımız bir çok duruma ışık tutacak öğütler içermektedirler. Bu tek cümlelik hayat dersleri okul hayatımızda karşımıza bir çok defa çıkabileceği gibi, normal yaşantımızda da vuku bulan bir çok durumda aklımızın bir köşesinde belirmektedir. Öyle ki bu sözler hayatın ta kendisini içine alan birer ayna gibidir ve o ayna yaşanılan durumun özetini gözler önüne yansıtmaktadır.

Ayağını Yorganına Göre Uzat Ne Demek?

Günlük hayatta çok denk geldiğimiz, sık kullanılan atasözlerinden biri olan ayağını yorganına göre uzat atasözü, hayatın maddi tarafına yönelik öğüt veren kısa ama anlamı derin bir sözdür. Süre giden hayat akışında her ailenin veya bireyin kendine göre bir gelir gider durumu mevcuttur. Bu gelir gider durumunda ki dengede o bireyin yada ailenin rahat ve huzurlu yaşantısının teminatı gibidir. Bu dengeyi sarsacak gereksiz harcamalar aileleri ya da bireyleri sıkıntıya sokabilir, var olan huzurlarını bozabilir. Bu nedenle bütçemize uymayan harcamalardan sakınmalı ve gelir gider dengesini korumayı bilmeliyiz ki sıkıntıya ya da darlığa düşmeyelim.

Burada yorgan benzetmesi bireylerin gelir durumunu işaret ederken, ayak benzetmesi ile de yapılan harcamalar işaret edilmiştir. Ayağımızı yani harcamalarımızı yorganımıza yani gelir durumumuza göre yapmalıyız ki darlığa düşmeyelim, yorganın dışında kalan ayaklarımız ayazda kalmasın, üşütmeyelim 😊.

TDK’ ya (Türk Dil Kurumu’na) göre ayağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı; Yapılacak harcamalar hiçbir zaman var olan gelir durumunu yıpratacak boyutta olmamalıdır.

Ayağını Yorganına Göre Uzat Atasözünün Kısa Açıklaması

Gelir durumumuza göre gücümüzün yetmeyeceği harcamalar yapmamalıyız ki sıkıntıya ve darlığa düşmeyelim.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.