Ay Tutulması Nedir?

Ay tutulması nedir: Yılda iki kez gerçekleşen ve Ay’ın Dünya’nın etrafında dönerken bazı zamanlarda Dünya’nın gölgesinde kalmasına ay tutulması denir. 3 Farklı şekilde görülen Ay tutulmasında Ay’ın rengi değişmektedir. Ayrıca bazı zamanlarda Ay’ın rengi kırmızı olarak da görülebilir.

Ay Tutulması Nasıl Olur?

Güneşten gelen ışınların ay tarafından alınamaması nedeniyle dünyanın gölgesi Ay’ın üzerine düşer ve Ay karanlıkta kalır. Bu sayede Ay tutulması yaşanmış olur. Ancak ay tutulmasında Ay tamamen karanlık kalmaz.

Ay tutulması yaşandığı an Ay’ın görünümü Dolunay şeklindedir. Bu olay yaklaşık 1 saat kadar sürer. Bugüne kadar gerçekleşen en düşük zamanlı Ay tutulması olayı ise 40 dakika sürmüştür. Ay’ın gölgede kaldığı süre boyunca Güneş, Ay ve Dünya farklı kombinasyonlarla ortaya çıkar. Genelde kısmi Ay tutulması şeklinde gerçekleşen bu olay, tam tutulma ve gölgeli tutulma gibi farklı durumlarda da yaşanabilir.

Tam tutulma olayında Dünya’nın gölgesi tam olarak Ay’ın üzerine düşer. Gölgeli tutulmada ise Dünya’nın gölgesi Ay’ın yarısını kaplar. Diğer yarısı ise güneş ışınlarından yararlanmayı sürdürür. Ancak Ay’ın gölgeli tutulmasında görüntüsü sönüktür. Parçalı tutulmada Dünya’nın gölgesi ayın üzerine kısmen düşmektedir.

Genelde yılda iki defa gerçekleşen Ay tutulması bazen hiç yaşanmadığı gibi bazen de yılda üç kez görülebilir.

Çoğu zaman Güneş tutulması ile Ay tutulması karıştırılabilir. Güneş tutulmasında Ay, Güneş ile Dünya arasında kalır. Bu durumda Dünya’nın farklı noktaları karanlık bir görünüme bürünür. Oysa Ay tutulmasında sadece Ay karanlık kalır.

Ay’ın Kırmızı Olması Ne Anlama Gelir?

Ay, Güneş’ten gelen ışığı yansıtmaktadır. Genelde gri ve beyazımsı bir renkte görünen Ay, bazı zamanlarda kan kırmızı ya da turuncu olarak görülebilir. Öncelikle Ay’ın kırmızı olması, Ay’ın batarken ve doğarken gökyüzünde alçak bir konumda bulunmasından dolayıdır. Ufuk çizgisine yakın olduğu zamanlarda gelen ışık, Dünya’nın atmosferinde daha uzun bir yol kat edecektir. Bu durumda Dünya atmosferi, ışığı kırıp yansıtacaktır. Bu durumda kırmızı renk az saçılacağı için Ay kırmızı olarak görünecektir.

Ay’ın kırmızı olarak görünmesinin bir diğer nedeni ise, havadaki parçacıklardan kaynaklanır. Yeryüzünde yaşanan yanardağ patlaması veya orman yangınları nedeniyle atmosfere çok sayıda kül saçılır. Parçacıkların yüksek konumlarda olması nedeniyle Ay’dan gelen ışık engellenir. Bu durumda da Ay’ın rengi kırmızı görünecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.