Aptt Nedir, Normal Değeri Kaç Olmalı?

aptt testi nedir?

Aptt testi, kandaki pıhtılaşma oranını ölçmektedir. Vücutta oluşan kanamaların durmasını sağlayan kan pıhtılaşması Aptt olarak adlandırılmakta ve test içeriğinde de değer olarak karşılık görmektedir.

Aptt değerinin yüksek ya da düşük olması sağlık problemlerine yol açmaktadır. Normal Aptt değeri 30-40 Aralığında olmaktadır. Bu değerden daha yüksek ya da daha düşük olma durumunda kanama riski ya da damar tıkanıklığı riski bulunmaktadır.

Aptt kan pıhtılaşmasının süresini ölçerek risk durumunu belirlemektedir. Kanın pıhtılaşmaması kanamaya yol açtığı gibi pıhtılaşmanın hızlı olması da damar tıkanıklığına neden olabilmektedir. Bu sebeple pıhtılaşmanın ortalama sürede olması beklenmektedir.

Hamilelik Sürecinde Aptt Değeri

Aptt değerinin hamilelik sürecindeki önemi, özellikle bebeğin hayatta kalması ile ilişkili olmaktadır. Hamilelik sürecinde kanamaların durmaması durumu, düşük doğuma yol açabilmektedir. Bu sebeple değerlerin normal düzeyde tutulması önemlidir.

Aptt değerinin gebelikte yüksek aralıkta olması ise damar tıkanıklığı oluşmasına neden olmaktadır. Damar tıkanıklığı, anne sağlığını olumsuz etkilediği gibi bebeğin de sağlık problemleri oluşturmasına neden olabilmektedir.

Gebelik sürecinde Aptt testinin düzenli olarak yapılması için doktora başvurmak gerekmektedir. Doktor tarafından belirtilen test adları incelenerek Aptt veya ptt testlerinin de yapılacağının teyit edilmesi önerilmektedir.

Aptt Testinin Gerekli Görüldüğü Durumlar

Aptt testinin yönlendirildiği hastalıklar, özellikle damar yolu ile ilgili olmaktadır. Doktorlar tarafından Aptt testine yönlendirilme durumları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Burun kanamalarının sık meydana gelmesi ve durmaması durumunda.
 • Herhangi bir kesik ya da yaralama durumunda kanamaların geç durması halinde.
 • Eklem içerisindeki bölgelerde kanamalar meydana gelmesi halinde.
 • Vücudun belirli bölgelerinde sık sık morarmalar oluşması.
 • Hemofili hastalığının takip edilme süreçlerinde.
 • Herhangi bir ameliyat öncesinde olası bir risk durumunun önlenmesi adına.
 • Karaciğer yetmezliği ya da karaciğere bağlı hastalık durumlarında.

Tüm bu hastalıkların tedavi süreçlerinde ya da tanı süreçlerinde Aptt testine ihtiyaç duyulmaktadır. Test bazı durumlarda bir defa yapılmış olsa da hemofili gibi kanama durumlarının kritik olduğu durumlarda ise düzenli olarak yapılmaktadır.

Aptt testi, ameliyat öncesinde uygulandığında ameliyat süreci içerisinde olası bir kanama oluşmaması için uygulanmaktadır. Bu test sonucunda değerlerin yüksek ya da düşük çıkması halinde ilaç uygulaması ya da kısa bir tedavi süreci gerekli görülebilmektedir.

Aptt Değeri Neden Yükselir?

Aptt değerinin yükselme nedenleri, kimi zaman bir vitamin eksikliğine bağlanırken kimi zaman da tedavisi tamamlanmayan hastalıklara bağlanmaktadır. Bilinen Aptt yükselme nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Hemofili hastalığı: Aptt değerini doğrudan etkileyen bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalık Aptt değerinin hem yükselmesine hem de düşmesine neden olabilmektedir. Hemofili A ve Hemofili B olmak üzere ikiye ayrıldığı bilinmektedir.
 • Siroz: karaciğer kaynaklı bir hastalık olarak Aptt değerini büyük ölçüde etkilemektedir. Kanın pıhtılaşmasının en önemli süreci karaciğerde olduğu için, Aptt değerleri ile doğrudan ilişkili olduğu söylenebilmektedir.
 • K vitamini eksikliği: Üretimi karaciğerde olan K vitamini, kanın pıhtılaşma süreçlerinde etkili olmaktadır. Bu sebeple K vitamini eksikliği sonucunda Aptt değerlerinde değişiklik meydana gelmektedir.
 • DIC: Damar içlerinde gerçekleşmekte olan pıhtılaşma sonucunda Aptt değerlerinde yükselme meydana geldiği bilinmektedir. Bu hastalık sürecinde kan pıhtılaşmasının zamansız meydana gelmesi sebebiyle değerler değişebilmektedir.
 • Lösemi: Bir kan hastalığı olarak bilinmekle birlikte Aptt değeri üzerinde değişikliğe neden olduğu bilinmektedir.

Aptt Değeri Neden Düşer?

Aptt değerinin düşme nedenleri, hastalıklardan ziyade dışarıdan gelecek kanama oluşturan faktörlere de bağlanmaktadır. Bilinen bazı Aptt düşme nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kanser: Aptt değerini düşüre en önemli hastalıktır. Hemen her tür kanserin Aptt değerlerinde değişiklik meydana getirdiği bilinmektedir. Çoğunlukla yumurtalık kanseri ve kolon kanserinde değer değişiklikleri yoğun olarak fark edilmekte ve riskli bir boyuta taşınmaktadır.
 • DIC: Bu hastalığın ilerleyen evreleri için Aptt değeri düşüklüğü oluştuğu bilinmektedir. Yüksek değerler ise hastalığın başlangıç evrelerinde meydana gelebilmektedir.
 • Kanamalar: Darbe, yaralanma veya kazalar sonucunda ani kanamaların ardından Aptt değerlerinde düşme meydana gelebilmektedir. Bu sebeple ani bir kanamanın uzun süre durmaması halinde bir acil servise başvurulması önerilmektedir.
 • Bazı ilaçlar: Kullanılan bazı ilaçların Aptt değerini düşürdüğü bilinmektedir. Bu ilaçların etkileri doktor tarafından öğrenilmeli ve ona göre önlem alınmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.