Antartika Hakkında İlginç Bilgiler

Soğuk anakara Antartika hakkında ilginç bilgiler sunacağımız yazımıza hoş geldiniz. Antartika’nın keşfiyle yazımıza başlıyoruz. Keyifli okumalar…

1.Antartika’nın Keşfi

Antarktika’ya ilk olarak kimlerin “ayak bastığı” tartışmaya açık bir konudur. Ancak NSF (Ulusal Bilim Vakfı), Nasa ve University Of California gibi kurumların araştırmalarına göre keşif tarihi 1820 olarak belirlenmiştir. İçerisinde Rus, İngiliz ve Amerikan denizcilerin bulunduğu bir mürettebat, buz sahanlıkları ve dağları gözlemleyip bu tarihte kayıt altına aldılar.

2.Antartika’nın Coğrafyası

Dünyanın en büyük çölü tahmin ettiklerinizin aksine Antarktika’dadır. Aynı zamanda görebileceğiniz en büyük buz dağları da bu kıtada bulunmakta. Bu dağların ancak %20’si gözlemlenebilir. Geriye kalan %80’i suyun altındadır.

3.Antartika’da Mevsimlerler

Burada yalnızca 2 mevsim görülür. Dünyanın eksen kayıklığından dolayı güneş 6 ay hiç batmazken, kış mevsiminde 6 ay karanlık yaşanır. Kış ayında kaydedilen en düşük sıcaklık ise -92 derecedir.

4.Antartika’da Canlılık

Şu meşhur sevimli penguenler yalnızca Antarktika’da bulunur. Ayrıca burada kutup ayısı yoktur. Kutup ayıları kuzey kutbunda yaşarlar. Kıtada ayrıca foklar, mavi balinalar ve balıklar yaşamaktadır. Ancak iklim koşullarından dolayı popülasyonları çok düşüktür.

5.Antartika’da İnsan Nüfusu

Antarktika’nın kalıcı nüfusu sıfırdır. Burada bulunan tüm insanlar geçicidir. Bu geçici nüfusun ise ortalama 5.000 olduğu tahmin edilmekte.

6.Antartika’nın Bağımsızlığı

Bu kıta üzerinde hiçbir devletin otoritesi bulunmaz. Kıta için yapılan anlaşmalar yalnızca bilimsel araştırmalar üzerinedir. Bu da aslında Antarktika’yı dünyanın en bağımsız kıtası yapıyor.

7.Antartika’da Turizm

Antarktika’da turizm, özellikle son yıllarda aşırı bir artış gösterdi. CNN’in verilerine göre 2015 yılında kıtaya gelen turist sayısı 38.500’ü geçti. Uzmanlar ise turizm artışının, Antarktika buzullarına doğrudan zarar vereceğini belirtmekte. Özellikle fosil yakıtlı gemi sayısının artması, sıcaklıkların yükselmesine ve buzulların erimesine neden oluyor.

8.Antartika’ya Nasıl Gidilir?

Antarktika’ya Yeni Zelanda’dan uçakla ya da Şili’den gemi ile gidilmekte. Kıtaya girmeniz için herhangi bir pasaport ya da vizeye sahip olmak zorunda değilsiniz. Ancak Yeni Zelanda veya Şili’ye gitmek için gerekli prosedürleri uygulamanız gerekmekte.

9.Antartika’da Gezilecek Yerler

Burada turistler yalnızca kıyı bölgelerini gezebiliyor. Yani penguenleri görmeniz, hatta şanslıysanız onlara temas edebilmeniz mümkün. Kıtanın iç kısımlarını ya da kutup dairesi denilen bölgeyi ziyaret etmeniz ise mümkün değil. Bu bölgelere yalnızca bilimsel araştırma koşulu ile girilebiliyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.