Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

anksiyete bozukluğu nedir?

Kadın ve erkeklerde ayrım gözetmeksizin görülebilen anksiyete bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlık sınıfındadır. Rahatsızlığın alt ve ileri sınıfı bulunabildiği için, gerekli olan tedavi aşamaları gerçekleştirilmez ise rahatsızlık ileri boyuta ulaşıp, hastalık sınıfına girebilir. Peki, anksiyete bozukluğu ne anlama gelmektedir? Kelime anlamı kaygı olan anksiyete, genel anlamda bakıldığında ise kaygı bozukluğu olarak dikkat çeker. Vücudun kaygı seviyesini düzenleyen anksiyete, böylece insanların günlük hayatta sakin kalmalarına sebep olur. Ancak anksiyete bozukluğu durumunda kişiler normal bir durumda bile kaygı duyabilir.

Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Endişe, anksiyete bozukluğunun en önemli belirtileri arasında yer alır. Peki, her endişe duyanda anksiyete bozukluğu bulunur mu? Elbette ki hayır. Çünkü gerekli durumlarda duyulan endişe, insan yaşamının bir gereğidir. Bu nedenle standartların üzerinde olan endişe, anksiyete bozukluğu anlamına gelir. Bu rahatsızlığın en önemli belirtisi ise, kişinin normal bir tepkiden daha yüksek bir tepki vermesi olarak söylenebilir. Peki, diğer belirtileri nelerdir?

 • Hızlı bir şekilde yorulmak,
 • Konsantre zorluğu yaşamak,
 • Kaslarda yaşanan ağrılar,
 • Toplu alanlarda ve kalabalıkta yemek yemekten veya konuşmaktan çekinmek,
 • Hüzünlü durumlara daha fazla odaklanmak,
 • Kendinin değersiz olduğunu düşünmek ve özgüven eksikliği,
 • Sürekli gergin, kaygılı ve garip hissetmek,
 • Nefes alıp verme sıklığının hızlanması,
 • Sıklıkla ağlama isteğinin gelmesi,
 • Hatırlama konusunda belirli derece zorluk yaşamak, anksiyete bozukluğunun en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Elbette ki bunun yanında en önemli belirti, normalin dışında durumlara da endişe ile yaklaşmaktır. Çünkü anksiyete bozukluğu bulunan bireylerde hızlı bir şekilde endişeye kapılmak, sürekli endişeli görünmek gibi psikolojik problemler bulunmaktadır.

Anksiyete Bozukluğunun Oluşma Süreci Nedir?

Genellikle çocukluktan itibaren başlayan bu tür rahatsızlıklar, aile tarafından tespit edilip, destek verilmezse, anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıkları meydana getirebilir. Özellikle endişenin fazla olması yüzünden, hayatın akışına engel durumlar da oluşur. Böylece hayatın akışı içerisinde gerçekleştirilen davranışlar, büyük problemleri meydana getirmektedir. Özellikle bu tip rahatsızlığın bulunduğu kişilerde endişe seviyesinin yüksek olması, karşıdaki kişiyi çok sık bir şekilde düşünmesine sebep olur. Bu durum da sık sık arama, hastalıklardan endişe duyma gibi olgular ile neticelenebilir.

Hızlı tepki verme olasılığı da bulunan bu kişilerde, sürekli kötü haber alacağına yönelik olumsuz bir algı oluşur. Bu nedenle her telefon veya kapı çaldığında, “acaba ne oldu?” diye tepkiler gelir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, anksiyete bozukluğunun ileri bir seviye ulaşmasını önlemek amacı ile mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Anksiyete Bozukluğunun Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Günlük hayatta sürekli endişe içinde iseniz ve sürekli bir yorgunluk hissediyorsanız, hayatınızı olumsuzluk etkileyen anksiyete bozukluğu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bu hususta doktorunuz sizlere gerekli olan tüm desteği sağlayacaktır. Ancak geç kalmadan mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. Peki, hayatın akışını olumsuz etkileyen anksiyete bozukluğunun tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

 • Doktorunuza başvurduğunuzda, anksiyete bozukluğunun aşaması belirlenir ve bu şekilde tedavi ile ilgili adımlar tespit edilmiş olur.
 • Fiziksel muayenenin yanında, laboratuvar testleri de anksiyete bozukluğunun tedavisi açısından oldukça önemlidir. Rahatsızlığın durumuna göre bu tekniklerden bazıları kullanılmaktadır.
 • Anksiyete bozukluğunun tedavi edilmesinde, duyulan kaygının seviyesi de çok önemlidir. Bu nedenle genellikle davranışsal bir terapi veya psikolojik tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Günlük hayatın yoğunluğunda fark edilmeyebilen anksiyete bozukluğu, ilerde çok büyük hastalıkları tetikleyebilir. Bu nedenle hastalık ile ilgili daha fazla sorunla karşılaşmamak için, doktorunuz ile mutlaka görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz anksiyete bozukluğunun süreci ile ilgili size yapmanız gerekenler ve tedavi ile ilgili gerekli olan bilgileri de detaylı bir şekilde verecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.