Anakart Ne Demek?

Günümüzde hemen hemen herkes bilgisayar kullanmaktadır. Gerek iş için olsun, gerekse eğlence için olsun bilgisayar hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayarın çalışması ve çeşitli görevleri yerine getirebilmesi çeşitli kartlar, parçalar, soketler ve benzeri gibi birçok materyal ile olmaktadır.

Bu materyallerden birisi olan Anakart Ne Demek? Ana kart, adından da anlaşılacağı gibi bir bilgisayarın çalışabilmesi için gerekli olan en önemli parçalardan birisidir. Fiziksel yapı itibariyle özel alaşımlı kare şeklinde bir alan üzerine yerleştirilmiş, üzerinde Ram yuvaları, çeşitli kart girişleri ve yongalar bulunan bir karttır. Bilgisayar türlerine göre çeşitli boyutlarda bulunabilmektedir. Bilgisayarın çalışma sistemini organize eder ve çoğu bölgeye veri aktarımı sağlar.

Anakart İşlevleri

Temel olarak Anakart İşlevleri’ne bakıldığı zaman şunlar söylenebilir:  Anakartın bilgisayar üzerindeki en önemli işlemlerinden birisi güç dağıtımıdır. Bilgisayar çalıştıktan sonra çeşitli parçalara güç dağıtımını sağlar. Anakartın diğer işlevleri ise üzerinde çeşitli parçalar bulundurmasıdır. Bu parçalardan birisi Ekran Kartıdır. Ekran Kartı, bilgisayar oyunları için vazgeçilmez bir parçadır.

Bu parçanın etkin çalışabilmesi için anakartın da güçlü olması gerekmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte anakartın özellikleri ve kapasitesi de arttırılmıştır. Eskiden üzerinde birkaç tane önemli giriş bulunurken şimdi, daha fazla giriş ve daha fazla kapasite ile bilgisayarın gücünü yükseltmektedir.  Aynı zamanda anakart üzerindeki bios, bilgisayarın çalışmasını ve işlemlerine devam etmesini sağlar.

Anakart Çeşitleri

Gelişen teknoloji ile birlikte anakartların hacmi de artmıştır. Eskiye oranla üzerinde daha fazla parça bulunduran ve gün geçtikçe özelliklerine yenilerini ekleyen Anakart Çeşitleri Nelerdir? Üzerinde ram, ekran kartı, tv Kartı, ethernet girişleri ve daha birçok port bulunan bu kartın çok fazla çeşidi ve markası bulunmaktadır.  Anakartlar, genel olarak 4 çeşitten oluşur. Bunlar: BTX, ATX, AT VE XT olarak isimlendirilirler.

Bunlar çeşitli görevler yerine getirebilmek için zamanla üretilmiş olan anakart çeşitleridir.  Btx anakartı, genel olarak işlemcinin ısınmasına önlem olarak üretilmiştir. Atx anakartı ise çıkış desteği AT anakartlarına olanla daha fazla çıkışı olan anakart çeşididir. AT anakartları ise daha eski üretime sahip olan anakartlardır. XT anakart çeşidi de kişisel bilgisayarlar için tasarlanmış bir modeldir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.