Alafranga Nedir?

Alafranga nedir: Batılı yaşam kültür değerlerinde batılı tarzını uygulamak ve benimsemek, alafranga olarak adlandırılır. Bir diğer anlamıyla, Avrupa eğitimiyle yetişmiş ve Avrupa uygarlığını benimsemiş kişiye verilen isimdir. Alafranga kelime olarak müzik, saat ve tuvalet gibi kavramlar için de kullanılmaktadır.

Alafranga saat, günü 24 saat sayan ve günün başlangıcını gece yarısı ’01:00’ olarak kabul eden bir saat sistemidir. Alafranga tuvalet, üzerine oturulabilen batı tarzında klozetli tuvalettir. Alafranga müzik ise yine Batı tarzında ölçüler kullanılarak yapılan müzik türüdür.

Alafranga Tip Nedir?

Fransızları çağrıştıran Alafranga kavramı, tarihte genelleştirilerek tüm Avrupalılar için kullanılmıştır. Örneğin, Frenk (Avrupalı), Frenk gömleği ya da Frenk yemeklerini benimseyen kişilere de alafranga tip adı verilmiştir.

Tanzimat döneminden sonra İstanbul’da alafrangaya eğilim ve yaşam tarzı yaygınlaşmıştır. Özellikle de Servet-i Fünun dönemindeki öykü ve romanlarda İstanbul’daki alafranga yaşam tarzından sıkça bahsedilmiştir.

İtalyanca’da ‘alla franca’ sözcüğünden gelen bu tabir, farklı lügatlerde kullanılmıştır. Frenk usulüne göre yaşamak anlamına gelen alafranga, insanlarda tip ve şekil benzetmesi için de tercih edilmiştir. Tarifteki gerçek anlamıyla beraber konuşma biçiminde, kıyafette ve düşünme tarzında toplumum büyük kesiminin kendine aykırı saydığı ve ‘züppe’ ile eş anlamlı olarak tabir edilen kişiler, alafranga tip olarak adlandırılmıştır.

Alaturka Nedir?

Alaturka, eski Türk gelenek ve göreneklerine uygun olan ve alafranga karşıtı bir terimdir. Türk töre ve hayatını benimsemiş olan kişilere de alaturka adı verilir.

Hem alaturka hem de alafranga, Osmanlı ve halkına özgü kültürel ve müzikal kavramlardır. Kullanılan terimler ise Balkanlar’da Doğu ve Batı kültürü arasındaki ayrımı açıklar. Bununla beraber eski moda ve modernizm ile bağlantılı olarak kavramlar arasında sıklıkla kullanılmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.