Adalet Mülkün Temelidir Ne Demek?

Adalet mülkün temelidir ne demek: Adaletin devlet idaresinde esas alınmasının düzenin sürekliliği ve her türlü idari sistemin sarsılmadan ayakta durmasının yegane şartı olduğunu betimleyen bu cümlede geçen ‘mülk’ sözcüğü devlet idaresi yada devletin ta kendisi anlamında kullanılmıştır.

Adalet mülkün temelidir sözünün Hz. Ömer tarafından kullanıldığı ve o günden bu güne dek geldiği savunulmaktadır. Hz. Ömer’in devlet idaresini bu sözün temelinde kurduğu rivayet edilmektedir. Lakin farklı gruplar ise yapılan araştırmalara dayanarak bu sözün eski Mısır dönemine ait olduğunu savunmaktadır.

Adalet Mülkün Temelidir Sözü Ne Anlama Geliyor?

Adalet mülkün temelidir sözü, insan ve toplum hayatı için en önemli değerin aslında adalet olduğu, adaletin olmadığı bir toplumda düzenin, huzurun, refahın vuku bulmasının olanaksız olduğu gerçeğini özetlemektedir. Ki günümüz dünyasında gelişmemiş ve diktatörlük ile yönetilen devletlerin halklarının refah seviyesi ile gelişmiş ve oturmuş bir adalet sistemine sahip demokrasi ile yönetilen devletlerin halklarının refah seviyesini kıyasladığımızda bu sözün ne denli nokta atışı bir gerçekliğe parmak bastığını daha net görebiliyoruz.

Burada geçen ‘Mülk’ kelimesi düzen ve sistemin yanı sıra sosyal hayat ile insanların hayat ve mal güvenliğini içine almaktadır. Bu mülkün güvende olmasını sağlayabilmek içinde adalet en temel şarttır.

Adalet Mülkün Temelidir Arapçası

Bu sözün Arapça olarak aslı, ‘El-adlü esasü’l-mülk’ olarak bilinir. Türkçe’de mülk kelimesi daha çok taşınmaz mallar için kullanılır. Arapça’da ise ülke, iktidar, devlet, saltanat ve egemenlik anlamına gelmektedir. Haliyle bu sözle kastedilen şey, ‘Devletin ya da mevcut düzenin esası adalettir.’

Hz. Ömer’e Göre Adalet

Hz. Ömer’in adalet anlayışına göre adalet kavramı bir devletin temelinde olacağı gibi her zerresinde de vücut bulabilmelidir. Yani temelinde adalet olan ancak çatısında zulüm yaşanan bir binada adaletten söz edilemez.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.