İlginizi Çekebilir
marjinal
  1. Ana Sayfa
  2. Ne Demek
  3. Adalet Mülkün Temelidir Ne Demek?

Adalet Mülkün Temelidir Ne Demek?

adalet mülkün temelidir

Adalet mülkün temelidir ne demek: Adaletin devlet, idare ve ülkenin esası olduğunu belirten bir sözdür. Bu sözde geçen mülk, devlet, düzen ya da sistemi ifade eder. Adalet mülkün temelidir sözü ayrıca Hz. Ömer ile bağdaştırılmıştır. Ancak yapılan araştırmalara dayanarak bu sözün eski Mısır dönemine ait olduğunu savunan kişiler de bulunmaktadır.

Adalet Mülkün Temelidir Sözünden Ne Anlıyorsunuz?

Adalet mülkün temelidir sözü, insan ve toplum hayatı için en önemli değerin aslında adalet olduğunu anlatmaktadır. Mülk kelimesi düzen ve sistemin yanı sıra sosyal hayat ile insanların hayat ve mal güvenliğini içine almaktadır.

Adalet Mülkün Temelidir Arapçası

Bu sözün Arapça olarak aslı, ‘El-adlü esasü’l-mülk’ olarak bilinir. Türkçe’de mülk kelimesi daha çok taşınmaz mallar için kullanılır. Arapça’da ise ülke, iktidar, devlet, saltanat ve egemenlik anlamına gelmektedir. Haliyle bu sözle kastedilen şey, ‘Devletin ya da mevcut düzenin esası adalettir.’

Hz. Ömer’in adalet anlayışına göre adalet kavramı bir devletin temelinde olacağı gibi her zerresinde de vücut bulabilmelidir. Yani temelinde adalet olan ancak çatısında zulüm yaşanan bir binada adaletten söz edilemez.

Yorum Yap

Yorum Yap